Beta testeri internetu StarLink musia súhlasiť s nezávislosťou Marsu. Píše sa v zmluvných podmienkach

Používateľa Twitteru ako prví reagovali na zvláštne podmienky, ktoré sa snaží Muskova spoločnosť zaviesť

Beta testeri nového internetu od spoločnosti SpaceX, ktorý príde v podobe satelitnej konštelácie Starlink, si všimli v zmluve jeden zaujímavý bod, ktorý odkazuje na nášho suseda, planétu Mars. Na tému upozorňuje portál Inverse.

Starlink sa začal formovať už od mája minulého roku a nedávno začala spoločnosť naberať ľudí, ktorí by sa zúčastnili beta testu. Twitterový účet WholeMarsBlog si však všimol jeden zaujímavý bod v zmluvných podmienkach, s ktorým museli všetci používatelia súhlasiť. Píše sa v ňom: „Žiadna pozemská vláda nemá autoritu, ani suverenitu nad aktivitami, odohrávajúcimi sa na Marse.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ešte pred týmto netradičným bodom sa píše, ako budú služby spoločnosti SpaceX v súlade so zákonmi, platnými v štáte Kalifornia. To sa však radikálne zmení v nasledujúcom bode.

„Za služby poskytované na Marse, alebo počas cesty na Mars, či už prostredníctvom rakety Starship, alebo inej kolonizačnej rakety, musia zúčastnené strany vnímať Mars ako voľnú planétu, nad ktorou nemá žiadna vláda Zeme právomoc, či suverenitu. Podľa toho sa akékoľvek spory urovnajú podľa princípov, ktoré sa v dobrej viere uzákonia v čase vzniku marťanskej kolónie,“ píše sa v zmluvných podmienkach spoločnosti SpaceX.

Ako bude vyzerať prvá kolónia?

Bod v zmluvných podmienkach vyzdvihuje jednu z najväčších ambícii spoločnosti SpaceX, a tou je poslať ľudí na Mars a do roku 2050 postaviť prvé mesto na červenej planéte. Kvôli tomuto cieľu teraz spoločnosť intenzívne pracuje na novej rakete Starship. Už o niekoľko rokov by chceli na Mars poslať prvú nákladnú raketu.

Zaujímavosťou je, že šéf SpaceX, Elon Musk, už viackrát hovoril o tom, akú vládu by si na Marse predstavoval. V roku 2018 spomenul, že by mohla kolónia fungovať na určitom princípe priamej demokracie, ktorú prirovnal k mladým Spojeným štátom.

„Všetci budú hlasovať o každom probléme,“ tvrdí Musk.

Nie každý však s Muskom súhlasí. Generálny riaditeľ Astrosociology Research Institute, Jim Pass, povedal, že forma vlády závisí na tom, kto bude budúcu kolóniu sponzorovať. Ak sa na Mars dostane náboženská organizácia, odrazí sa to na výslednej vláde rovnako, ako keby sa na Mars dostala ako prvá vojenská organizácia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre