Baktérie sa vo vesmírnom prostredí stávajú odolnejšie a nebezpečnejšie

Vedci sa v novom výskume zamerali na pozorovanie mikroorganizmov v prostredí minimálnej gravitácie

bakterie vo vesmire
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), Pixabay.com

Nedávno štartovala zo Zeme čínska misia Tianwen-1. Jej cieľom je červená planéta, Mars. Naň mieri aj misia Hope, ktorú odštartovali Spojené arabské emiráty a 30. júla budeme môcť vidieť štart americkej misie Perseverance.

Pre viaceré krajiny sa vesmír stáva „poslednou hranicou.“ Aj napriek tomu, že neustále prichádzame na nové spôsoby, ako cestovať vo vesmíre, jeho účinky na živé organizmy sú stále z väčšej časti neznáme. Vesmír môže byť priestorom nekonečných možností, ale aj nebezpečenstiev. Na jedno z nich, baktérie, poukazuje nová štúdia, píše Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Baktérie sú mikroskopické organizmy, ktoré žijú okolo nás a aj v nás. Prenášame ich kamkoľvek sa pohneme a vesmír nie je žiadnou výnimkou. Ukázalo sa, že rovnako, ako vplýva vesmír na nás, tak vplýva aj na baktérie. Všetok život na Zemi sa vyvinul za neustálej prítomnosti gravitácie a jej absenciu nenesú organizmy dobre.

Baktérie vo vesmíre

V prostredí mikrogravitácie sa procesy, spoliehajúce na gravitáciu, chovajú inak. Príkladom je sedimentácia, proces usadzovania pevných látok v kvapaline, konvekcia, čo je prenos tepla a vztlak. Tieto tri procesy sú vo vesmírnom prostredí minimálne.

Na druhú stranu sú povrchové napätie, či kapilárne javy oveľa silnejšie. Zatiaľ však nie je úplne preskúmané, ako spomínané zmeny ovplyvňujú život. Čo však vedci zistili je, že vo vesmírnom prostredí sa baktérie stávajú smrteľnejšími a odolnejšími. Zmeny v baktériách pretrvávajú aj po tom, ako sa vrátia späť na Zem. Aby toho nebolo málo, baktérie taktiež mutujú rýchlejšie. Vo väčšine prípadov však ide o zmeny, ktoré im pomáhajú prispôsobiť sa novému prostrediu.

Nový výskum taktiež poukázal na vznik takzvaného biofilmu. Ide o husté kolónie buniek, ktoré umožnia baktériám prilepiť sa o statický povrch, či jedna o druhú. Biofilm zvyšuje odolnosť baktérie voči antibiotikám, zvyšuje ich šance na prežitie a zvyšuje ich šance infikovať. Vedci zaznamenali prípady biofilmov, ktoré sa zachytili na vybavenie vesmírnej stanice a poškodili ho. Príkladom je už zaniknutá vesmírna stanica Mir. Biofilm poškodil jej navigačné okno, klimatizáciu, prístroj na recyklovanie vody a systém regulácie teploty.

Na druhú stranu, vesmírne prostredie môže byť aj prospešné. Výskumy ukázali, že molekulárne kryštály sa tvoria väčšie a symetrickejšie, než na Zemi. To môže umožniť výrobu silnejších liekov, alebo efektívnejších metód pre ochorenia, ako napríklad rakovina, či Parkinson.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre