SpravodajstvoVeda a výskum

Astronómovia objavili fascinujúcu binárnu sústavu, ktorá len tak-tak drží pokope

Sústava Oph 98 je fascinujúca z viacerých dôvodov

Astronómom sa podarilo objaviť jednu z najzvláštnejších sústav vo vesmíre. Tá sa od nás nachádza približne 450-svetelných rokov. Nazýva sa Oph 98 a zaujímavé na nej je to, že tu nenájdete žiadnu hviezdu, píše portál Syfy.

Sústava Oph 98 sa skladá z dvoch objektov – primárneho a sekundárneho. Primárny objekt – Oph 98 A má hmotnosť približne 15-násobku hmotnosti Jupitera. To znamená, že tento kozmický objekt sa len tak-tak dostal do kategórie hnedých trpaslíkov. Tí sa inak nazývajú aj „neúspešné hviezdy.“ Nemajú dostatočnú hmotnosť na to, aby sa z nich stala hviezda, no sú zároveň príliš hmotné na to, aby boli planétou. Sekundárnym objektom – Oph 98 B je objekt s hmotnosťou 8-násobku Jupitera. Ten sa môže bezpečne považovať za planétu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Oph 98 bola po prvýkrát pozorovaná v roku 2006 a potom opäť v rokoch 2013 a 2020. Cieľom opakovaných pozorovaní bolo potvrdiť, že naozaj ide o viazanú sústavu a nejde o dva úplne rozdielne objekty. Prvé pozorovania ukázali, že objekty sú celkom blízko pri sebe. Pri detailnejšej analýze však vyšiel na povrch pravý opak. Vzhľadom na vzdialenosť od Zeme a vzdialenosti, ktorú pozorujeme na oblohe astronómom vyšlo, že sa objekty nachádzajú 30-miliárd km od seba.

Binárna sústava
Sústava Oph 98. Zdroj: ArXiv.com(Clémence Fontanive)

Neistá budúcnosť

To je viac ako šesťnásobok vzdialenosti Neptúnu od Slnka. Oph 98 je fascinujúcou sústavou, pretože oba objekty majú relatívne nízku hmotnosť a nachádzajú sa veľmi ďaleko od seba. Astronómovia tvrdia, že gravitácia drží oba objekty pokope s posledných síl. Stačí len veľmi málo energie a sústava by sa rozletela.

Otázkou ostáva, ako mohla takáto sústava vzniknúť. Vedci predpokladajú, že sústava mohla vzniknúť následkom priameho kolapsu plynného oblaku, čo by pre nich bolo prekvapením. Hoci minulosť sústavy Oph 98 je momentálne neznáma, vedci majú dosť dobrú predstavu o jej budúcnosti. Tvrdia, že dvojica spolu dlho nevydrží a čoskoro sa objaví objekt, ktorý ich navždy rozdelí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close