SpravodajstvoVeda a výskum

Zem prichádza o ľadovce rýchlejšie než kedykoľvek predtým

Podľa správ sa napĺňajú najhoršie modely globálneho otepľovania

Posledné tri desaťročia sa množstvo globálnej straty ľadu exponenciálne zvyšovalo, píše portál IFLScience. V roku 1994 planéta stratila za rok 800-miliárd ton ľadu a do roku 2017 sa strata zvýšila až o 63%, na viac ako tisíc miliárd ton ľadu ročne.

Údaje priniesol denník The Cryosphere. Denník zároveň poukazuje na to, že počas trvania celého prieskumu sme mohli prísť až o 28-biliárd ton ľadu. Toto množstvo sa rovná približne sto metrov hrubej ľadovej doske, ktorá by mala veľkosť Spojeného kráľovstva. Prudký nárast straty ľadu pochádza hlavne z Grónska a Antarktídy.

„Každý študovaný región stratil ľad, no Grónsko a Antarktída zaznamenali najväčšie straty,“ vyjadril sa Doktor Thomas Slater.

Čaká nás katastrofa?

Doktor Slater dodáva, že úbytok ľadu je vsúlade s tými najhoršími modelmi globálneho otepľovania. Rozpustenie ľadu totiž znamená zdvihnutie morskej hladiny, čo bude mať ničivý dopad na pobrežné komunity. Prieskum zároveň ukázal, že najväčšia strata zasiahla región Arktického mora. To stratilo 7.6-biliárd ton ľadu za posledných 23-rokov.

Je pravdou že ľad, ktorý sa rozpustí na mori neprispieva k zvyšovaniu morskej hladiny, má však nežiadúce účinky. Jedna z hlavných úloh ľadu v Arktickom mori je odrážať slnečné žiarenie späť do vesmíru. Tým zároveň udržuje more chladné.

Ak ľad zmizne, oceány a atmosféra prijme viac solárneho žiarenia, čo prispeje k väčšiemu otepľovaniu. Dôsledkom väčšieho otepľovania sa Arktické more ohreje a postupom času príde aj na rozpúšťanie ľadovcov. Tie už priamo prispievajú k zvyšovaniu morskej hladiny. Rozpustený ľad za posledné desaťročia viedol k zvýšeniu morskej hladiny o 35 mm. Za každý centimeter, o ktorý sa zvýši morská hladina, sa zvyšuje aj riziko ohrozenia pobrežných komunít.

Nie sú to však len tieto komunity, ktoré sú v ohrození. Ľadovce poskytujú pitnú vodu komunitám po celom svete. Ak sa rozpustia, ohrozené budú aj tieto komunity.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close