Elon Musk tvrdí, že Neuralink vytvoril mozgový implantát, ktorý opica používala „na hranie videohier svojou mysľou“

Elon Musk prezradil, že sa im už podarilo implantovať čip spoločnosti Neuralink do mozgu opice, ktorá potom mysle ovládala video hru.

elon musk
Zdroj: flickr.com (Steve Jurvetson) (CC BY 2.0)

Ešte v auguste minulého roka Elon Musk prezentoval progres v projekte Neuralink, ktorého cieľom je prepojenie ľudského mozgu s čipom. Počas konferencie prezentoval zariadenie „Link“, ktoré bolo schopné čítať aktivitu prasaťa prostredníctvom čipu pripojeného k mozgu. Čítanie aktivity, prípadne toho, čo zviera chce, či človek spraviť, je kľúčovú vedomosť v prípade, ak napríklad chceme vrátiť ľuďom schopnosť chôdze, ktorí o ňu v minulosti prišli.

Elon Musk najnovšie opäť púta pozornosť súvislosti s projektom Neuralink. Tvrdí, že sa im podarilo implantovať do mozgu opice čip, ktorý následne zviera využívalo na ovládanie video hry. Na tému upozorňuje portál thenextweb.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Musk konkrétne prezradil, že implantovali drobný čip do lebky opice, ktorý následne pomocou „malých drôtov“ prepojili s mozgom. Následne povedal, že opica mohla pomocou mysle ovládať video hru. Ďalej dodal, že nie je ani vidno, kde bol čip implantovaný. Rovnako prezradil, že opici nebolo ublížené, a že to nie je nešťastná opica.

Ambiciózne vyhliadky projektu

Hoci doposiaľ testovania prebiehali len na zvieratách, tak Musk v tomto projekte vidí obrovský potenciál pre ľudstvo. 

„Keby dvaja ľudia mali Neuralink, mohli by ste robiť koncepčnú telepatiu, kde máte komplexnú sériu konceptov a môžete ich jednoducho preniesť nekomprimované priamo na druhú osobu. Výrazne by sa tým zlepšila kvalita a rýchlosť komunikácie. Dali by sa urobiť aj ďalšie dosť divoké veci. Pravdepodobne by ste mohli zachrániť stav v mozgu, takže ak by ste mali zomrieť, váš stav by sa mohol vrátiť v inom ľudskom tele alebo tele robota.“

Rovnako v minulosti povedal, že pomocou týchto čipov by mohlo byť vyriešených viacero zdravotných problémov. Od ochrnutia, až po rôzne depresie, či závislosti.

„Ak dokážete vycítiť, čo chcú ľudia robiť s končatinami, môžete si urobiť druhý implantát, kde došlo k poraneniu chrbtice, a vytvoriť nervový skrat,“ uviedol Musk. „Som si istý, že z dlhodobého hľadiska bude možné niekomu obnoviť pohyb celého tela.“ uviedol Musk ešte v auguste minulého roka.

Druhým dychom však treba dodať, že projekt je behom na dlhú trať. Dôvodom je, že potrebujeme vyvinúť rozhranie mozog-počítač, ktoré by zvládlo komunikovať oboma smermi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre