Spravodajstvo

Anonymous opäť udreli. Hackeri hlásia ďalšie úspešné kybernetické útoky

Anonymous hackli nielen spoločnosť Rostproekt, ale aj mediálneho giganta VGTRK, ktorý prevádzkuje významné spravodajské média šíriace prokremeľskú propagandu.

Kto nepoznal hackerov z Anonymous, tak dnes ich už určite pozná. Dôvodom je, že potom ako začala vojna na Ukrajine, tak hackeri oznámili, že pomôžu našim východným susedom v boji proti Rusku na kybernetickom fronte. Doposiaľ sme mohli byť svedkami viacerých kybernetických útokov. Napríklad, hackerom sa podarilo zhodiť a dočasne znefunkčniť viacero významným médií šíriacich ruskú propagandu, rovnako pomohli distribuovať informácie ruským obyvateľom o vojenskom konflikte, alebo narušili riadny chod viacerých strategických spoločností v krajine.

V priebehu posledných dní sa hackerom podarilo hacknúť Ruskú národnú banku a zverejniť gigabajty dát o rôznych tajných dohodách a transakciách banky. Spomenúť môžeme aj úspešný kybernetický útok namierený na sociálnu sieť VK, prostredníctvom ktorej rozoslali bežným ľuďom milióny správ o konflikte.

Anonymous opäť udreli

Najnovšie hackeri oznámili dva úspešne útoky. Prvým z nich je, že sa im podarilo získať 2,4 gigabajtov e-mailovej komunikácie zo spoločnosti Rostproekt. Ide o významnú ruskú spoločnosť, ktorá pôsobí v stavebníctve. Bližšie podrobnosti v súvislosti s týmto útokom však nezverejnili.

Hackeri ďalej hovoria, že sa nabúrali do systémov VGTRK. Ide o mediálnu spoločnosť, ktorá prevádzkuje viacero významným médií naprieč Ruskom. Rovnako treba uviesť, že ide o jedny hlavných mediálnych kanálov krajiny, prostredníctvom ktorých je šírená prokoremeľská propaganda. V súvislosti s týmto kybernetickým útokom hackeri uviedli, že sa im podarilo získať viac ako 870 GB dát, ktoré posunuli organizácii DDoSecrets. K útoku sa prihlásila skupina hackerov vystupujúca pod nazvom NB65.

Pre tých, ktorí nevedia, tak DDoSecrets je nezisková organizácia, ktorá v minulosti zverejnila množstvo rôznych dokumentov opisujúcich korupciu, či iné nezákonné aktivity. Mnohí túto organizáciu označujú aj ako nástupcu WikiLeaks. Emma Best, jedna z investigatívnych novinárok medzičasom potvrdila, že už spracovávajú dáta, ktoré sa k ním dostali.

Záverom však musím uviesť, že aktuálne presne nevieme, aké informácie získali hackeri. Mali by sme sa to ale dozvedieť v najbližších hodinách, či dňoch.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close