Android je „najderavejším“ operačným systémom za uplynulý rok

Najviac chýb spomedzi operačných systémov podľa CVE mal operačný systém Android. Celkovo ich bolo evidovaných 414 a z toho bolo 35 závažných.

Android_chyba bug
Zdroj: Vosveteit.sk

Zatiaľ čo „súťaž“ o firmu s  najväčším počtom zraniteľnosti vo svojich produktoch za uplynulý rok vyhrala spoločnosť Microsoft, tak v prípade zraniteľností operačných systémov si prvenstvo uchmatla spoločnosť Google. Podľa správy zverejnenej analytikmi thebestvpn.com tým „najderavejším“ operačným systémom za uplynulý rok, bol operačný systém Android.

Z dát zozbieraných prostredníctvom Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) v operačnom systéme Android bolo zaevidovaných 414 zraniteľností, zatiaľ čo v prípade druhého najrazranitelnejšieho operačného systému Debian Linux ich bolo 360, a v prípade 3. a 4. softvéru, Windows Server 2016 a Windows 10, ich bolo po 357. Nižšie si môžete pozrieť zoznam jednotlivých operačných systémov s najväčším počtom zraniteľností za posledný rok, ako aj rebríček produktov s najväčším počtom zraniteľností od roku 1999 do 2019.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
rebricek operacnych systemov s najvacsim poctom zranitelnosti
Zdroj: thebestvpn.com

Analytici z TheBestVPN hovoria, že hoci podľa výsledkov roku 2019 je operačný systém Android lídrom v počte zraniteľností, tak že situácia nie je až tak zlá. Podľa odborníkov počet zraniteľností neustále klesá. Zatiaľ čo v roku 2017 sa našlo 843 „dier“, do konca minulého roka sa ich počet znížil na polovicu (v roku 2018 bolo evidovaných 613 chýb). A po celú dobu existencie systému Android bolo objavených 2563 zraniteľností.

Aj napriek „víťazstvu“ je Android stále bezpečnejším ako mnoho iného softvéru

Zároveň treba dodať, že nie každá zraniteľnosť má rovnakú váhu. Znamená to, že niektoré sú viac vážne a iné zas menej vážne. Inými slovami, hoci Android ich mal najviac, tak v realite nemusia byť tak závažnými ako napríklad v prípade softvéru, ktorý skončil na 10. priečke a podobne. Podľa metriky CVSS (Common Vulnerability Scoring System) , ktorá hodnotí závažnosť zraniteľností softvéru na metrike o 0 do 10 bodov, tak za posledných 20 rokov tým najnebezpečnejším softvérom vôbec, je Adobe Flash Player.

softver ktory mal najzavaznejsie zranitelnosti
Zdroj: thebestvpn.com

V prípade Androidu bolo v roku 2019 označených horšou známkou ako 9 bodov celkovo 35 zraniteľností, známkou vyššou ako 8 bodov 2 zraniteľnosti a známkou vyššou ako 7 bodov 47 zraniteľností. Ich kompletný prehľad si môžete pozrieť na stránkach CVE.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre