Android 11: Týchto 7 funkcií by sme radi videli v ďalšej verzii Androidu ako vstavané
Pomaly sa blížime k uvoľneniu testovacej verzie Androidu 11. A preto sme si pre Vás pripravili 7 funkcií, ktoré by sme v ňom chceli vidieť.
Posledná verzia Android 10 priniesla viacero vylepšení, od vstavanej Digitálnej rovnováhy, cez podporu natívneho Tmavého režimu, až po lepšie správu súkromia. Hoci na aktuálne najnovší Android v súčasnosti ešte čaká veľké množstvo používateľov, tak aj napriek tomu spoločnosť Google aktívne pracuje už na 11. verzii tohto aktuálne najrozšírenejšieho operačného systému pre smartfóny. Prvá oficiálna zostava pre testerov by sa mala objaviť v priebehu nasledujúcich mesiacov, a my sme si pre Vás nižšie pripravili viacero nových funkcií, ktoré by sme radi v nej videli.
Nahrávania obrazovky
Zatiaľ čo Apple vo svojich zariadeniach pridal možnosť nahrávania obrazovky od verzie iOS 11, tak Android používatelia stále čakajú na túto funkciu. Hoci v súčasnosti existuje viacero aplikácií tretích strán, ktoré umožňujú nahrávanie obrazovky, tak vzhľadom na obmedzenia API, nemajú tieto aplikácie prístup k internému zvuku zariadenia. Je však vysoko pravdepodobné, že táto funkcia bude súčasťou nového Androidu. Objavila sa totiž v minulosti v rámci experimentálnych funkcií Androidu 10 vo vybraných modeloch smartfónov.
Automatický Tmavý režim
Automatické prepínanie režimom (medzi svetlým a tmavým) je jednou z ďalších funkcií, ktoré sme mali nájsť pôvodne v rámci rozhrania Androidu 10, avšak nestalo sa tak. Túto funkciu však implementovali do svojich nadstavieb viacerí výrobcovia smartfónov, napríklad spoločnosti Samsung a Xiaomi. Ak by ste však silou mocou túto funkciu chceli už dnes, tak existuje niekoľko aplikácií v rámci obchodu Google Play, ktoré to dokážu. Jednu z nich si môžete stiahnuť z odkazu nižšie.
Skratky
Hoci Android platforma sa vo všeobecnosti pokladá za otvorenejšiu ako tá od spoločnosti Apple, tak aj napriek tomu nemá funkciu Skratky, ktorú spoločnosť Apple zaviedla s príchodom iOS 12. V rámci iOS spoločnosť priniesla integráciu skratiek pre aplikácie pomocou hlasovej asistentky Siri. Ide o celkom šikovný nástroj, ako automatizovať opakujúce sa úlohy.
Ak by ste chceli túto funkciu silou mocou už dnes, tak môžete využiť aplikácie tretích strán. Jednou z nich je aj Tasker, ktorú stiahnete prostredníctvom odkazu nižšie.
Neprehliadni
Zlúčenie správcov súborov
Android by si už zaslúžil poriadneho vstavaného správcu súborov. Pritom paradoxom je, že Google takúto aplikáciu má, ale nie je predvolenou. Files by Google je aktuálne jeden z najlepších správcov, akých na Androide môžete mať. Ponúka prehľadný sumár všetkých dát v smartfóne, ako je viacero funkcií na ich prečistenie. Dávalo by väčší zmyslel, ak by Google nahradil súčasného správcu práve touto aplikáciou.
Možnosť zachytenia obrazovky aj v časti, ktorá nie je vidno
Jednou z ďalších funkcií, ktorú by sme radi videli v novom Android 11 je možnosť vyhotovenia rolovateľných screenshotov. V súčasnosti je totiž možné zachytiť len časť obrazovky, ktorú vidíte. V mnohých prípadoch to je však nedostačujúce.
Mimochodom, ak by ste chceli túto funkciu využívať už dnes, tak môžete tak spraviť prostredníctvom aplikácií tretích strán. Jednou z nich je napríklad aj LongShot.
AirDrop pre Android
Ďalšia funkcia, ktorú by sme ocenili v novom Androide 11 je „AirDrop“, ktorú ponúka konkurenčný iOS. Ide o funkciu, pomocou ktorej môžete zdieľať súbory, kontakty, webové stránky a ďalšie dáta bez toho, aby ste si fyzicky museli meniť kontaktné údaje s ďalšou osobou vo vašej blízkosti s ktorou chcete zdielať dáta, prípadne aby došlo k fyzickému kontaktu medzi zariadeniami. Pritom spoločnosť Google túto funkciu už raz ponúkla v podobe Android Beam. Táto funkcia však potrebovala fyzicky kontakt medzi zariadeniami alebo prenos išiel prostredníctvom pomalého Bluetooth pripojenia. Len pre zaujímavosť, nový Android 10 túto funkciu už neponúka.
Len pre zaujímavosť, tak ako v prechádzajúcom prípade, tak aj v tomto niektorí výrobcovia ponúkajú svoje vlastné riešenia v rámci nadstavby rozhrania. Za spomenutie stojí napríklad spoločnosť Xiaomi, ktorá s predstavením nadstavby MIUI 11 priniesla funkcie ShareMe.
Optimalizované nabíjanie
Lítui-iónové batérie v našich zariadeniach majú niekoľko obmedzení. Jednou z nich je životnosť, ktorá závisí od viacerých faktorov – napríklad jej chemický vek, ten však nezodpovedá len obdobiu od výroby. Na chemický vek batérie vplýva komplexná kombinácia viacerých faktorov, okrem iného aj história teplôt a návyky nabíjania. Spoločnosť Apple preto spolu s predstavením novej verzie iOS 13 predstavila novú funkciu – Optimalizované nabíjanie. Apple túto funkciu opisuje slovami:
„Ak máte iOS 13 alebo novší, optimalizované nabíjanie batérie znižuje opotrebovanie batérie a zlepšuje jej životnosť tým, že redukuje čas, počas ktorého je iPhone plne nabitý. Keď je táto funkcia zapnutá, váš iPhone v istých situáciách počká s nabíjaním nad 80 %. Váš iPhone sa na základe strojového učenia priamo v zariadení učí vaše každodenné návyky nabíjania. Optimalizované nabíjanie batérie sa aktivuje iba vtedy, keď iPhone predpokladá, že ho k nabíjačke pripojíte na dlhší čas. Tento algoritmus sa stará o to, aby bol váš iPhone po odpojení plne nabitý…“
Veríme, že obdobnú funkciu ako vstavanú by ocenili aj používatelia Android zariadení.
Komentáre