Android 11 je oddnes dostupný v Beta verzii. Prinášame vám prehľad všetkých noviniek

Najnovšia verzia operačného systému Android je už dostupná pre vybranú hŕstku mobilných zariadení

Android 11
Zdroj: Vosveteit.sk

Mobilný operačný systém Android 11 je konečne tu a už od dnešného dňa je možné si ho stiahnuť na vybrané zariadenia, primárne na zariadenia z rodiny Google Pixel (aktuálne Android 11 Beta podporujú zariadenia Pixel 2 a novšie). Beta verzia Androidu 11 prichádza s viacerými vylepšeniami, ktoré budú súčasťou aj bežnej verzie, ktorá bude ešte v tomto roku sprístupnená aj pre ďalšie smartfóny.

Predstavenie Beta verzie bolo posunuté

Vydanie oficiálnej Beta verzie najnovšieho Androidu sa malo konať už dávnejšie, no spoločnosť Google jej predstavenie odložilo najmä kvôli nedávnym udalostiam v USA, ktoré sa rozmohli do celosvetovej diskusie o rasovej nerovnosti. Spoločnosť chcela takýmto spôsobom podporiť plodnú diskusiu a predstavenie Androidu 11 Beta odložila na včera, čiže 10. júna 2020. Nešlo však o tradičné predstavenie všetkých noviniek, ale iba o online odhalenie vybraných funkcií a ich bližšia prezentácia krátkymi inštruktážnymi videami. Nižšie si teda spoločne prejdeme všetky novinky, ktoré nájdete v rámci mobilného operačného systému Android 11 Beta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Uľahčenie komunikácie medzi ľuďmi

  • Aplikácia Google Meet je teraz k dispozícii pre všetkých a podporuje omnoho väčšie online stretnutia, ako doteraz.
  • Rodinný režim v aplikácii Google Duo prichádza s viacerými vylepšeniami, ktoré obohatia vaše rodinné telefonáty (filtre, masky a efekty).
  • Android 11 presúva všetky konverzácie a chatové hlavičky do jednej vyselektovanej sekcie upozornení, kde nájdete všetky chaty a konverzácie na jednom mieste.
  • Možnosť označenia konverzácie za prioritnú – týmto spôsobom bude konverzácia vždy na vašich očiach, pričom je možné dokonca zapnúť automatické „prerazenie“ režimu „Nerušiť“. Samozrejmosťou je zobrazovanie správ na Always-on displeji.
  • Chatové bubliny prichádzajú do celého prostredia systému Android a nie iba pre vybrané chatovacie aplikácie. Vaše konverzácie tak budete mať vždy ihneď po ruke bez nutnosti prepínania sa medzi jednotlivými aplikáciami a prerušovania vašej práce.

Nové spôsoby ovládania pripojených zariadení a médií

  • Dlhým stlačením tlačidla napájania môžete odteraz rýchlo pristupovať ku inteligentným zariadeniam a ovládať ich na jednom mieste.
  • Nastavenie teploty, zapnutie svetiel, odomknutie dverí či zapnutie reproduktoru tak môžete vykonať iba stlačením tlačidla napájania a následným výberom zariadenia a požadovanej akcie.

Ďalšie vylepšenia pre ochranu osobných údajov

  • Aplikácie, ktoré ste už dlhšiu dobu nepoužívali, automaticky stratia svoje povolenia, pričom budete o strate povolení informovaný. Pri ďalšom otvorení vás samozrejme aplikácia automaticky vyzve ku tomu, či jej chcete opätovne udeliť povolenia pre požadované zariadenia a systémové súčasti.

Súčasťou novej verzie Android 11 Beta sú aj ďalšie očakávané funkcie ako nahrávanie obrazovky zariadenia, aktualizovaný Hlasový prístup, vylepšenie výkonu, ako aj zlepšené menu pre zdieľanie, ktoré je omnoho prehľadnejšie. Ako sme už informovali na začiatku článku, operačný systém Android 11 Beta je už od včerajška dostupný pre zariadenia Google Pixel 2 a novšie (iba z radov Pixel). Na ďalšie zariadenia sa dostane v najbližších týždňoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre