ANDROIDSpravodajstvo

Android 11: Google sprístupňuje náhľad novej verzie Androidu

Google sprístupnil vývojársku verziu Androidu 11. Prináša viacero nových možností, pomocou ktorých, vývojári môžu priniesť nové funkcie.

Začiatkom týždňa sme Vám priniesli správy, v ktorých sme písali, že predstavenie nového Androidu 11 je na spadnutie. Dôvodom bolo, že spoločnosť Google pravdepodobne omylom na krátko publikovala stránku, v rámci ktorej bol sprístupnený náhľad novej verzie Androidu. V priebehu dnešného dňa spoločnosť opäť sprístupnila túto stránku, z ktorej je možné stiahnuť prvý náhľad Androidu 11, ktorý je určený pre telefóny Pixel.

Android_11_nahlad
Zdroj: Vosveteit.sk (printscreen)

Ako môžete vyššie čítať, tak novinky v Androide 11 sú sústredené do troch oblastí: Zmeny správania, Nastavenia súkromia a nové API určené primárne pre 5G konektivitu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pod týmito pojmami si môžete predstaviť nové možnosti pre vývojárov, ktoré im umožňujú pracovať na nových funkcionalitách. Napríklad budú mať viac voľnosti pri prispôsobení vlastností a funkcií Androidu pre nový typ displejov (Pinhole displej/displej s dierou alebo Waterfall displej/Displej obmývajúci hrany zariadenia). Spoločnosť Google prostredníctvom rozhraní API rozširuje ich možnosti využitia, čím dáva vývojárom volenejšie ruky pri navrhovaní nových funkcií.

Okrem sústredenia na nový typ displejov, Google kladie dôraz aj na rozšírené možnosti komunikácie. Za spomenutie stojí sprístupnenie napríklad Bubbles API, ktoré sme mohli už vidieť vo vývojárskych verziách natívnej aplikácie Google Správy. Vo svojej podstate ide o sprístupnenie funkcie notifikačných bublín pre jednotlivé aplikácie, pomocou ktorých používatelia budú môcť reagovať na správy, a to napríklad priamo z plochy obrazovky.

Okrem toho Google integroval do možností odpovedí aj podporu kopírovania a vkladania obrázkov.  

Ďalšou novinkou spojenou s ochranou súkromia je aktualizovanie možností povolení prístupu aplikácií k citlivým údajom. Napríklad, v prípade aplikácií, ktoré pristupujú k polohe používateľa, bude nahradená možnosť „vždy“ jednorazovým prístup. Ostatné povolenia zostanú bezo zmeny – teda prístup k polohe počas používania aplikácie alebo vôbec.

Android_11_pristup k citlivym udajom
Zdroj: Google

Samozrejme, toto opatrenie sa nebude týkať len určovania polohy, ale aj ostatných prístupov aplikácií k citlivým údajom.

Tých funkcií ja samozrejme viac. Kompletný prehľad vylepšení a nových možností pre vývojárov nájdete na stránkach Google.

Kedy môžeme očakávať nový Android 11 pre ostatné zariadenia?

Dostupnosť Androidu 11 pre ostatné zariadenia môžeme dnes len hádať. Ak sa však pozrieme do minulosti, tak z pravidla nové verzie vývojárskeho Androidu boli sprístupnený pre ďalších výrobcov smartfónov približne so 4-6 mesačným oneskorením, ktorí ho následne 2-3 mesiace aktívne testovali v rámci testovacích zostavení na svojich smartfónoch. Následne, postupne jednotlivé spoločnosti začali s distribúciou nového Androidu pre svoje vybrané zariadenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close