AKTUÁLNE: Veľká banka hlási, „útoky na naše systémy stále pokračujú“. Zákazníci banky môžu mať problémy s používaním služieb

Veľká slovenská banka hlási, že je už niekoľko dní pod masívnym kybernetickým útokom. Niektoré zo základných služieb nemusia riadne fungovať.

aktualna tema banka
Zdroj: Ahmad Ardity z Pixabay, Vosveteit.sk

V dnešnom digitálnom svete spoliehame na online služby viac, ako tomu bolo kedykoľvek predtým. Týka sa to obzvlášť tých bankových, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu. V uplynulých dňoch sme upozorňovali na kybernetické útoky, ktorým čelí jedna z najväčších slovenských bánk, FIO banka. Zdá sa ale, že hoci ubehla pomerne dlhá doba od prvých útokov, tak tie aj napriek tomu neutíchajú.

Banka hlási, že je permanentne pod útokmi

Ešte začiatkom týždňa sa FIO banka ospravedlňovala svojim zákazníkom za spôsobené problémy, ktoré súvisia s obmedzenou dostupnosťou internetového a mobilného bankovníctva. Tie boli podľa slov banky spôsobené sériou kybernetických útokov, ktorých jediným cieľom bolo znemožniť prístup k základným službám, hlavne online bankovníctvu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie banka na svojom webe uvádza, že aj naďalej prebiehajú kybernetické útoky. Približuje, že ide o DDoS útoky. Pre tých, ktorí nevedia, tak ich cieľom je preťažiť systémy natoľko, že nestíhajú vybavovať reálne požiadavky klientov. Výsledkom toho je, že služby sú dočasne nedostupné.

Zatiaľ, čo pred pár dňami banka hlásila, že klienti môžu zaznamenať problémy s internetovým a mobilným bankovníctvom, tak dnes dopĺňa, že nepríjemnosti sa môžu dotýkať aj služby e-Broker a online platieb prostredníctvom karty.

„Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti, ale v dôsledku kybernetického DDoS útoku môžu byť naše bankové služby, služby e-Broker alebo online platby kartou dočasne nedostupné.“, uvádza banka na svojom webe.

Sú dáta klientov banky v bezpečí?

Samozrejme, vzhľadom na to, že banka pracuje s kvantom citlivých údajov vrátane peňazí klientov, tak je na mieste otázka, či peniaze zákazníkov spoločnosti sú v bezpečí. FIO banka tvrdí, že nemusíme mať strach o naše peniaze, je o ne dobre postarané a sú riadne chránené. Konkrétne hovorí:

„Naši kolegovia intenzívne pracujú na odstránení problému. Ďakujeme vám za vašu trpezlivosť. Citlivé data ani financie v ohrození nie sú.“, dopĺňa banka v oznámení.

V každom prípade, ak eviduješ aktuálne problémy s bankovníctvom FIO banky, tak vedzt, že nie si v tom sám a chyba nie je na tvojej strane, ale na strane banky, ktorá čelí masívnym útokom. Pevne veríme ale, že banke sa s nimi podarí čo najskôr vysporiadať.

Kto stojí za kybernetickými útokmi?

Banka bližšie neuviedla, kto stojí za kybernetickými útokmi. Pravdou ale je, že v minulosti banka čelila útokom zo strany proruských hackerov, ktorí cielili hlavne na materskú firmu v Česku, s ktorou slovenská FIO banka zdieľa časť technickej infraštruktúry. Aktuálne ale nevieme povedať, kto za útokmi stojí a ani čo je cieľom útočníkov. Záverom nám dovoľte podotknúť, že útokom podľa oznámenia na českej mutácii webu, čelia aj našu susedia.

Rovnako ale, aj česká FIO banka, je skúpa na ďalšie informácie. V každom prípade, keď sa dozvieme ďalšie podrobnosti, tak vás budeme o nich informovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre