Obchod Play dostane novú bezpečnostnú funkciu: Ochráni ťa pred škodlivými aplikáciami

V najnovšej verzii Obchodu Play našli analytici kód, ktorý ukazuje, aké novinky na nás môžu čakať.

obchod s aplikaciami google play
Zdroj: Vosveteit.sk

Podvodné aplikácie sú rozšírenou formou distribúcie rozličného malvéru. Niekedy ich vieme pozorovať okamžite, inokedy vedia oklamať aj IT experta. Spoločnosť Google však pridáva do Android zariadení dodatočnú formu ochrany, ktorá užívateľa upozorní v prípade inštalovania podozrivých aplikácií, informuje Android Authority.

Obchod Play má už dnes niekoľko bezpečnostných nástrojov, ktoré pomáhajú užívateľov chrániť pred malvérom a už čoskoro pravdepodobne dostane ďalšiu. Zatiaľ ale nie je isté, kedy chce Google túto novú formu ochrany pred škodlivými aplikáciami vydať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Momentálne sa môžete stretnúť s tým, že chce Obchod Play skontrolovať aplikáciu, ešte predtým, než si ju stiahnete do smartfónu. Užívatelia môžu toto varovanie obísť tým, že kliknú na možnosť Napriek tomu inštalovať. Táto možnosť dovoľuje malvéru, aby sa dostal do zariadení nepozorných užívateľov.  

Overenie heslom alebo biometriou

Po novom sa však bude musieť užívateľ preukázať PIN kódom alebo biometriou (odtlačkom prsta alebo tvárou), ak si bude chcieť do zariadenia stiahnuť podozrivú aplikáciu. Rovnako sa bude musieť identifikovať aj v prípade aktualizovania aplikácie, ktorú služba vyhodnotila ako podozrivú.  

scan odtlacok prsta
Zdroj: Marko Aliaksandr / Shutterstock.com

Nová forma ochrany platí aj na aktualizácie, pretože to je najčastejší spôsob, ako podozrivé aplikácie dostávajú do smartfónov malvér. Kyberzločinci nahrajú do Obchodu Play neškodnú aplikáciu, aby sa vyhli bezpečnostným opatreniam služby. Keď si ju užívateľ stiahne, škodlivý obsah sa mu do zariadenia dostáva tak, že aplikácia stiahne malvér, maskovaný za aktualizáciu alebo iný doplnok.  

Ako sme už spomenuli, zatiaľ nie je jasné, kedy sa Google rozhodne novú funkciu spustiť. Na obrázku nižšie sa ale môžeš pozrieť na to, ako bude nová funkcia vyzerať. Nachádza sa v kóde verzie Obchodu Play 41.4.19. Momentálne nie je aktívna, no analytikom sa ju podarilo sprevádzkovať zapnutím flagu.  

Google pracuje aj na ďalších bezpečnostných funkciách 

Okrem ochrany pred podozrivými aplikáciami, Google pracuje aj na nových funkciách, ktoré by vás ochránili pred klasickými zločincami. Presnejšie ti tieto funkcie pomôžu, ak ti niekto ukradne smartfón.  

Jednou z pripravovaných noviniek je systém, ktorý rýchlo zamkne tvoj smartfón, akonáhle ti ho niekto pri krádeži vytrhne z ruky a pokúsi sa ujsť. Nová funkcia totiž na základe vstavaných senzorov monitoruje zrýchlenie, ktoré vzniká, keď vám niekto vytrhne smartfón z ruky a pokúsi sa utiecť buď behom alebo autom. Zamknutie smartfónu síce nie je neprekonateľné bezpečnostné riešenie, no dá ti o niečo viac času na reakciu.  

Následne môžeš napríklad cez funkciu Nájdi moje zariadenie smartfón vrátiť do továrenských zariadení. Tým napríklad zabrániš tomu, aby sa do rúk zlodeja dostali tvoje osobné fotky alebo správy, ak by sa mu podarilo zabezpečenie smartfónu prelomiť. Google plánuje aj ďalšie funkcie proti zlodejom, o ktorých sa môžeš dočítať v tomto článku.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre