Bezpečnosť

Ako zistiť, či bol váš smartfón napadnutý hackerom?!

Obsahuje váš smartfón malvér alebo bol nejako ináč napadnutý hackerom? Zistite, prečo sa váš smartfón správa divne a ako to napraviť!

Smartfóny dlhodobým používaním strácajú na výkone. No nemusí to byť spôsobené len opotrebovaním komponentov. Časom si začnete všímať divné správanie vášho zariadenia. Či už spomínané spomalenie smartfónu, alebo zvýšená spotreba batérie môžu byť znakom toho, že vo vašom smartfóne nie je všetko v poriadku.

Preto vám prinášame zoznam vecí a správaní, pri ktorých by ste mali zbystriť svoju pozornosť a určite by ste ich mali riešiť. Na tento zoznam upozornil web norton.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aké divné správanie môžete spozorovať?

Prvým bodom sú rôzne pop-up okná. Tieto okná poznáme z rôznych webov, kde sa na nich zobrazuje reklama. No ak sa tieto okná alebo zvláštne upozornenia zjavujú aj v iných aplikáciách, kde sa predtým nezjavovali alebo sa zjavujú na domovskej obrazovke, určite by ste mali tento problém riešiť.

Ďalej tu máme záhadné správy alebo telefonáty, na ktoré si nepamätáte. Vieme, že k takejto situácií môže dôjsť rôznymi spôsobmi, no ak ste si plne vedomí, že ste danú správu neposielali alebo ste nevykonali hovor na úplné neznáme číslo, zbystrite pozornosť a určite to riešte.

Zvýšená spotreba dát než je tomu zvyčajne je ďalším výstražným prstom. Samozrejme to nemusí mať hneď na svedomí vírus. Je dosť možné, že nová aplikácia vo vašom smartfóne využíva oveľa viac dát než ste zvyknutí. Preto odporúčame nastaviť si dátový limit a pravidelne sledovať, ktoré aplikácie sú najväčším žrútom dát.

Ak aplikáciu v danom zozname spotreby dát nepoznáte, môže to byť znakom, že danú aplikáciu ste ani neinštalovali vy (teda aspoň nie vedome). Rôzne vírusy sa vedia skryť za aplikáciu, aby nevyvolávali veľké podozrenie, no ak danú aplikáciu nepoznáte a ani ju nevyužívate, mali by ste razom podniknúť kroky k jej vymazaniu.

Zvýšená spotreba batérie je taktiež jedným z hlavných znakov napadnutia smartfónu. Batéria sa používaním smartfónu opotrebúva asi najviac, no ak sú zmeny na jedno nabitie viac než drastické, je potrebné vykonať kroky, o ktorých si povieme neskôr.

Ako mohol byť váš smartfón napadnutý?

Dnešní hackeri sú veľmi vynaliezaví, no isté postupy sa vyskytujú viac než iné. Prvým problémom môže byť stiahnutie aplikácie, ktorá v sebe obsahuje vírus. Aplikácie, ktoré sťahujete z Obchodu Play či App Storu sú bezpečné a skontrolované, no ak aplikácie sťahujete z iných webov, nemusí sa to až tak vyplatiť.

Kliknutie na podvodný link je ďalším možným problémov. Určite neklikajte na žiadne linky v SMS alebo v elektronickej pošte ak nie ste vyslovene presvedčený o obsahu daného linku. Ak by ste predsa len na daný link klikli, nikdy nikde nevypisujte žiadne údaje a nesťahujte žiadne aplikácie.

Používanie verejnej Wi-Fi je takým tretím najväčším problémom. Hackeri sa často zamaskujú za známu Wi-Fi sieť (napríklad v obchodnom dome) a vy sa pripojením na ňu delíte s útočníkom o dáta, ktoré posielate.

norton 2
Zdroj: norton.com

Čo robiť, ak bol váš smartfón napadnutý?

Ak ste usúdili, že váš smartfón bol napadnutý, odporúčajú sa kroky, ktoré sú uvedené nižšie. Je dosť možné, že vírus sa bude brániť, preto odporúčame kontaktovať aj vašich známych, ktorých kontakt máte v smartfóne, aby neklikali na žiadne linky, najmä na tie od vás.

V prvom rade odporúčame odinštalovanie aplikácií, ktoré sa vám zdajú podozrivé. To ale nemusí byť vždy jednoduché, väčšinou sú tieto aplikácie dobre zabezpečené a ich kód je rozmiestnený vo viacerých častiach pamäte. Preto druhým krokom určite bude použitie anti-malvérového softvéru. Takýto softvér nájdete v Obchode Play alebo v App Store.

Poslednou možnosťou je resetovanie vášho smartfónu. Inými slovami obnovenie továrenských nastavení. Je ale nutné dodať, že pri tomto kroku  vymaže nielen všetok malvér z vášho smartfónu, ale s ním aj všetky dáta, ktoré v ňom máte.

norton
Zdroj: norton.com

Ako udržiavať váš smartfón v bezpečí?

Váš smartfón bude v bezpečí, ak sa budete vyvarovať chýb uvedených vyššie. Taktiež odporúčame nastavenie hesla, aby sa do vášho smartfónu nedostal hocikto. Pravidelne sledujte správanie vášho smartfónu a taktiež dostupnosť aktualizácií či už aplikácií alebo celkovo softvéru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close