BezpečnosťSpravodajstvo

Ako si je možné stiahnuť všetky dáta alebo ich vymazať, ktoré o nás Google pozbieral?

Pozrite sa, aké dáta o Vás reálne spoločnosť Google uložila na svojich serveroch. Zároveň týmto spôsobom ich môžete vymazať alebo stiahnuť.

V priebehu včerajšieho dňa sme Vám priniesli prehľad informácií, ktoré o nás spoločnosť Google aktívne zbiera prostredníctvom svojich služieb, a služieb tretích strán, ktoré využívajú služby spoločnosti Google. Tých dát je skutočne veľa, a preto Vám prinášame nižšie článok, v ktorom Vám ukážeme, kde si tieto dáta viete fyzicky pozrieť, stiahnuť, prípadne kompletne odstrániť.

Tu si môžete pozrieť, ktoré typy dát o  Vás Google aktívne zbiera

Prvou „zástavkou“, kde sa musíme zastaviť sú nastavenia, v rámci ktorých je povolený zber dát. Nájdete ich na tejto stránke (pozn. redakcie: je potrebné byť prihlásený v Gmail účte).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Monitorovanie aktivity na webe a v aplikaciach_google
Zdroj: Vosveteit.sk

V rámci tejto sekcie môžete kontrolovať zber dát z Webstránok a aktivity v aplikáciách, Históriu Vašej polohy a hlasových záznamov či Históriu na serveroch Youtube. Nižšie si môžete pozrieť časť náhľadu monitoringu našej polohy, ktorú spoločnosť Google zaznamenala. Mimochodom, v týchto dátach viete krásne filtrovať (napr. konkrétne dni, mesiace,…), a medzi týmito konkrétnymi dátami dokonca nájdete aj predpokladanú informáciu, akým dopravným prostriedkom ste cestovali.

Historia polohy_Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo s  týmito dátami dokážete robiť?

Google našťastie ponecháva možnosť spravovania týchto dát na používateľovi. Pod každou sekciou nájdete položku „Spravovať…“

moznost spravovania dat ktore google zbiera o pouzivateloch
Zdroj: Vosveteit.sk

Po otvorení konkrétnej sekcie s nastaveniami monitoringu, môžete tieto dáta kompletne vymazať, prípadne zmeniť preddefinované hodnoty.

moznost spravovania dat ktore google zbiera o pouzivateloch (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Po otvorení jednotlivých možností, (pozn. redakcie: v príklade vyššie) budete mať v ponuke možnosti zaznamenávania Vašej histórie prehliadania internetu, vrátane hlasových a zvukových nahrávok (pozn. redakcie: v rámci tejto sekcie môžete vypnúť zaznamenávanie informácií o Vás). V prípade otvorenia možnosti automatického odstránenia Vašej aktivity, Google Vám ponúkne možnosti okamžitého odstránenia dát (aktivitu treba vykonať ručne) alebo za dopredu preddefinovaný čas.

moznost spravovania dat ktore google zbiera o pouzivateloch (2)
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyššie popísaný princíp ukladania dát/jeho obmedzenia je rovnaký v rámci každej sekcie. Prejdime teraz však k nastaveniam, v rámci ktorých si môžete kompletne stiahnuť Vašu aktivitu.

Ako si stiahnuť log s históriou svojej aktivity?

Google má skutočne prepracované nastavenia súkromia, ako aj bohaté možnosti, ako s nimi interagovať. Za to musíme spoločnosť pochváliť. Stiahnutie Vašej aktivity je jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Stačí navštíviť túto stránku (pozn. redakcie: musíte byť prihlásený vo Vašom Gmail účte) a následne si vyselektujte, ktoré dáta chcete stiahnuť (pozn. redakcie: defaultne sú nastavené všetky) a po tom prejdite k možnosti Ďalší krok, v rámci ktorej budete mať možnosť vytvorenia jednorazovej zálohy, prípadne nastavenia pravidelných záloh Vašej aktivity.

stiahnutie aktivity v google
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že sme nezabudli na žiadne dáta, ktoré spoločnosť o nás ukladá na svoje serveri. V prípade ak áno, tak nám ich dajte v komentároch nižšie do pozornosti, článok následne budeme priebežne aktualizovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close