SpravodajstvoVeda a výskum

Ako na nás môžu vplývať ostatné planéty v Slnečnej sústave?

Kozmické objekty v našej sústave môžu mať na našu planétu oveľa väčší dopad, než si myslíme

Väčšinou si to ani len neuvedomujeme, ale my ľudia žijeme na obrovskej skale, ktorá obieha okolo hviezdy spolu s niekoľkými ďalšími planétami. Svojou gravitačnou silou nás ovplyvňuje nielen Mesiac, naša prirodzená družica, ale aj ostatné planéty Slnečnej sústavy. Hovorí o tom aj YouTube kanál SciShow Space.

Slnko vytvára na našej planéte deň a noc, zatiaľ čo Mesiac je zodpovedný za prílivy a odlivy. Vedci však objavili najmenej tri prírodné cykly, ktoré môžu byť spôsobené usporiadaním ostatných planét našej Slnečnej sústavy. Tieto cykly dovoľujú vedcom lepšie spoznať minulosť našej sústavy a bližšie skúmať zmeny, ktoré sa od jej začiatkov až po súčasnosť udiali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Príkladom je opäť naše Slnko. Už dlho sa vedelo, že Slnko prechádza 11-ročným cyklom. V období najväčšej aktivity nastáva veľa solárnych búrok a keď slnko prejde do fázy solárneho minima, veci sa na chvíľu ukľudnia. Od 19. storočia však vedci predpokladajú, že by tieto slnečné obdobia mohli byť späté s pozíciou planét v našej sústave.

Vplyvy ostatných planét

Gravitačný vplyv planét na naše Slnko je veľmi malý, preto sa nechápalo, ako presne by to malo fungovať. Trochu svetla do problému priniesli štúdie z rokov 2016 a 2019. Vedci v nich analyzovali dáta za posledných tisíc rokov, ktoré zaznamenávali solárnu aktivitu a pozície planét. Ukázalo sa, že tri planéty môžu svojou gravitačnou silou ovplyvniť Slnko, aj keď len v malom množstve. Tieto planéty sú Venuša a Zem, pretože sú relatívne blízko, a Jupiter, pretože je najväčšou planétou sústavy.

Každých 11 rokov sa tieto planéty zoradia. Ich spojená gravitačná sila má len malý vplyv na Slnko, avšak tento vplyv je dosť veľký na to, aby spôsobil prehodenie magnetických polí Slnka. Pozícia týchto planét ovplyvňuje správanie Slnka a to ovplyvňuje Zem. Solárne búrky sú nebezpečné deje, pretože môžu ochromiť naše satelity, ale aj všetky technológie.

Jupiter a Venuša môžu Zem ovplyvňovať aj priamo. Ukazuje sa, že ak sa planéty zoradia na jednej strane Slnka a Zem sa ocitne na jednej priamke medzi Venušou a Jupiterom, naša obežná dráha okolo Slnka sa roztiahne. Vedci odhadujú, že to sa udeje raz za 400-tisíc rokov. Posun našej obežnej dráhy by mohol byť čiastočne zodpovedný za zmeny v klíme, čo tvrdí aj vedecká štúdia z roku 2018.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close