Ľudstvo stúpa na kardašovovej škále vyspelých civilizácii: Toto sú dôvody, ktoré to potvrdzujú

Kedy dosiahneme technologickú vyspelosť prvého typu?

kardašovova škála
Zdroj: Flickr.com(Kevin Gill)

Vieme odmerať technologickú vyspelosť civilizácie? Slúži na to takzvaná kardašovova škála, ktorá určuje úroveň civilizácie podľa toho, koľko energie je schopná využiť.

Základná kardašovova škála rozdeľuje civilizácie na tri typy. Typ jedna dokáže využiť všetku energiu svojej planéty, typ dva dokáže využiť všetku energiu svojej domovskej hviezdy a typ tri dokáže využiť všetku energiu svojej domovskej galaxie. Ľudstvo sa momentálne nemôže radiť ani do prvého typu kardašovovej škály, no pomaly k nemu smerujeme. Hovorí o tom aj YouTube kanál Unveiled, ktorý ponúkol niekoľko dôkazov, že sa stávame civilizáciou prvého typu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pokroky ľudstva

Najväčším dôkazom, že sa ľudia posúvajú dopredu je internet. Táto technológia nás posunula aj na kardašovovej škále, pretože nás ako ľudstvo spája dokopy. Vo všetkých teóriách, ktoré sa zamýšľajú nad potenciálnymi mimozemskými civilizáciami sa počíta s jednotnou civilizáciou. Internetu sa podarilo spojiť celý svet do jednej globálnej dediny. Ak chceme napredovať a pokúsiť sa o konštrukciu teoretických megastavieb, akou je napríklad Dysonova sféra, ľudstvo by malo ťahať za jeden povraz. Dysonova sféra je stavba okolo hviezdy, typická pre civilizácie typu dva.

Jednotná civilizácia sa spomína ako základ pre civilizácie typu jedna, avšak kardašovova škála sa zameriava primárne na využívanie energie. Základom pokročilej civilizácie je zbaviť sa závislosti na fosílnych palivách a aj v tomto smere ľudstvo pomaly napreduje. Dnes sa už pokúšame prejsť na obnoviteľné zdroje energie, medzi ktoré sa ráta solárna, veterná ale aj vodná energia. Prechod z fosílnych palív však nie je okamžitý, a tak efekt môžeme badať až za niekoľko rokov.

Ďalším a posledným znakom je prirodzená túžba ľudstva kolonizovať vesmír. Civilizácia prvého typu dokáže premeniť neobývateľné prostredia na obývateľné a dokonca aj do určitej miery pohodlné prostredia. Príkladom môže byť Medzinárodná vesmírna stanica, na ktorej žijú astronauti aj niekoľko mesiacov vkuse. V súčasnosti sa veľa hovorí aj o osídlení Mesiaca v rámci programu americkej NASA, Artemis. Ten by mal vrátiť ľudí na povrch našej prirodzenej družice, no zároveň by mal slúžiť ako odrazový mostík na planétu Mars.

Mars je aj snom majiteľa súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elona Muska. S jeho menom sa spája nápad kolonizácie červenej planéty, ktorý vyvoláva nadšenie, ale aj obavy zároveň. Sám Musk sa niekoľkokrát vyjadril, že by chcel dostať ľudí na Mars predtým, ako zomrie. Ak ľudstvo bude napredovať tak ako doteraz, typ jedna by sme mohli dosiahnuť za 100 až 200 rokov. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre