SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Robotický ekosystém by nám pomohol kolonizovať iné planéty: Je to ale dobrý nápad?

Vedci pracujú s myšlienkou strojov, ktoré by sa dokázali rozmnožovať a prispôsobovať podmienkam

Kolonizácia planét už nie je len vedecko-fantastickou predstavou, ale čoraz viac sa spomína, či už v rámci programu Artemis, ktorý pripravuje americká vesmírna agentúra NASA, alebo šéfom spoločnosti SpaceX, Elonom Muskom. Jeho najväčším snom je kolonizovať planétu Mars.

Portál The Next Web ale tvrdí, že ak chce ľudstvo úspešne kolonizovať iné planéty, bude k tomu potrebovať vyspelé roboty. Tie by sa mali dostať na planétu v určitom predstihu a pripraviť ju na príchod ľudských návštevníkov. Tieto stroje by mali byť odolné, prispôsobiteľné a recyklovateľné, aby mohli efektívne pracovať v drsných podmienkach iných svetov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tím vedcov pracuje na robotoch, ktoré by sa mohli „tlačiť“ pomocou 3D tlačiarne. Takéto typy strojov by sa dokázali samé postaviť a reč je aj o akejsi forme evolúcie, ktorá by im umožnila rýchlo sa prispôsobiť podmienkam, v akých sa ocitnú. Práca týchto vedcov smeruje k ekosystému, ktorý by bol tvorený autonómnymi robotmi. Tieto stroje by mohli fungovať na iných planétach bez potreby ľudskej kontroly.

Čo sa týka robotiky, ľudstvo už ušlo kus cesty. Príkladom môže byť aj firma Boston Dynamics, ktorá vyrába stroje, ktoré sú schopné nakladať kamióny, stavať palety, alebo premiestňovať krabice v sklade. Pred pár rokmi to boli činnosti, ktoré dokázali vykonávať jedine ľudia. Lenže navrhnúť robota, ktorý pracuje v sklade je jednoduchšie, ako navrhnúť robota, ktorý bude pracovať v nehostinných podmienkach Marsu.

Vedci majú pred sebou niekoľko dilem: Aká je ideálna veľkosť robota? Akým spôsobom by sa mal pohybovať? Aké nástroje bude potrebovať na prácu? Všetky tieto problémy by dokázal vyriešiť proces umelej evolúcie. Zatiaľ čo živé organizmy sa vyvíjajú v rozmedzí miliónov rokov, stroje by to zvládli v rozmedzí niekoľkých hodín, možno aj minút. Cieľom vedcov je vyvinúť robotický ekosystém, ktorý by sa dokázal prispôsobovať podmienkam v reálnom čase a priestore.

Nebezpečný nápad?

Myšlienka samorozmnožovacích strojov sa objavila už okolo roku 1948. Predniesol ju matematik John von Neumann, ktorý svoje hypotetické stroje pomenoval Univerzálni konštruktori. Neumannove stroje by dokázali ťažiť materiál, potrebný na ich výrobu a následne by sa dokázali aj samé postaviť.

Problém von Neumannových strojov je to, že tieto stroje by nedokázali poznať, kedy ich je dostatok a tým pádom by sa rozmnožovali donekonečna. Fyzik Carl Sagan tiež tvrdil, že ak by existovali stroje, rozmnožujúce sa donekonečna, tie by spotrebovali všetku hmotu vo vesmíre a ak existujú mimozemské civilizácie, tie by sa bránili vytvoreniu podobných strojov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close