Aké senzory nájdeme v našich smartfónoch? A na čo slúžia?

Vo vnútri smartfónu nenájdete len procesor, či RAM, ale aj množstvo rôznych senzorov.

Smartfón sa skladá z množstva rôznych senzorov
Zdroj: Youtube(Ulefone)

Smartfóny sú úžasné zariadenia, ktoré v sebe spájajú množstvo užitočných funkcií. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým ako je možné, že váš mobil dokáže merať kroky? Alebo slúži ako kompas? Za všetko môžu rôzne senzory, zabudované priamo vo vašom zariadení, píše portál Gizmodo.

Väčšina moderných smartfónov má tieto senzory a funkcie zabudované priamo v zariadení, no samozrejme, nájdu sa aj výnimky. Toto sú všetky senzory, ktoré môžete nájsť v moderných smartfónoch:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Akcelerometer

Akcelerometre dokážu zaznamenať pohyb po určitej osi. Nájdete ich vo fitness náramkoch, ale aj smartfónoch a práve kvôli týmto senzorom dokáže vaše zariadenie merať kroky. To ale ani zďaleka nie je ich jediná funkcia.

Dokážu tiež poznať, akým smerom je zariadenie otočené, alebo rýchlosť, akou sa pohybujete. Práve vďaka akcelerometru môže smartfón poznať, či kráčate, alebo sedíte v aute. Všimnúť si to môžete napríklad na interaktívnej mape aplikácie Snapchat. Ak prekročíte určitú rýchlosť, okolo vašej postavičky sa objaví auto.

Akcelerometer sa skladá z mikroskopických kryštálových štruktúr, ktoré sú ovplyvnené prírodnými silami. Následne zariadenie interpretuje napätie z kryštálov a zistí, ako rýchlo a do akého smeru sa smartfón pohybuje.

Gyroskop

Gyroskop pomáha akcelerometru zistiť, ako je zariadenie orientované. Gyroskop sa používa napríklad pri závodných hrách a vďaka nemu môžete nakláňať smartfón tak, ako by ste točili volantom. Gyroskopy sa nenachádzajú len v smartfónoch, ale napríklad aj výškomeroch lietadiel. Vďaka tomu môžu piloti lepšie vidieť, v akej výške sa nachádzajú a ako je ich lietadlo orientované.

Magnetometer

Magnetometer dokáže zaznamenať magnetické pole Zeme a zistiť, ktorým smerom je sever. Využíva sa hlavne v navigačných aplikáciách, ale funguje aj pri kompasových aplikáciách. V prípade smartfónov ale magnetometer spolupracuje s akcelerometrom a GPS, aby zariadenie dokázalo presnejšie zistiť, kde sa nachádzate.

GPS

Global Positioning System nie je tak celkom nová technológia, no bez nej by sme boli stratení. GPS využíva signál so satelitov aby dokázal určiť, kde sa nachádzame. GPS systém vo vašom smartfóne nevyužíva mobilné dáta, preto dokážete zistiť vašu polohu aj bez prístupu na internet.

Hoci nevyužíva internet, GPS systém je náročný na batériu. Ak nie je vaše zariadenie nabité, odporúča sa GPS vypnúť. Moderné GPS v smartfónoch sa ale nespoliehajú len na satelity. Pri určovaní polohy sa využíva signál so satelitu, ale aj sila mobilného signálu na to, aby zariadenie zistilo, kde sa nachádzate.

Biometrické údaje

Veľa zariadení už prichádza so systémom rozpoznania tváre, alebo čítačkou odtlačkov prstov. To všetko majú na starosti biometrické senzory, ktoré sa považujú za bezpečnejšiu variantu zamknutia smartfónu.

Čítačky odtlačkov prstov môžu fungovať na základe svetelných vĺn, elektronických kondenzátorov, alebo zvukových vĺn. Zvukové vlny sú najpresnejšou formou skenovania, no v lacnejších zariadeniach nájdete skôr prvé dve možnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre