SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Aj lacnejšie smartfóny môžu priniesť lepšie špecifikácie: Pozrite sa, čo všetko môžu ponúknuť!

Smartfóny nižšej a strednej triedy môžu budúci rok prísť so špecifikáciami, aké sme minulé roky videli len vo vlajkových modeloch.

Technológie idú stále vpred a to, čo sme kedysi považovali za výhrady vlajkových smartfónov už dnes vidíme aj v lacnejších zariadeniach. Dnes už aj modely s cenou okolo 300€ môžu ponúknuť AMOLED displeje, 108mpx kamery alebo stereo reproduktory. Technológie sú však rok od roku vyspelejšie a aj smartfóny strednej triedy môžu ponúkať oveľa lepšie špecifikácie ako tie z minulého roka. Aktuálne sa teda môžeme pozrieť na to, čo môžu ponúknuť zariadenia strednej triedy pre budúci rok, pretože ako nás informuje portál howtogeek.com, Qualcomm pre ne pripravil slušný základ. Modely strednej triedy totiž budú môcť využiť nový Snapdragon 6 Gen 1 a Snapdragon 4 Gen 1. Tie budú podporovať naozaj sľubné špecifikácie.

Nástupcovia čipsetov Snapdragon 695 a Snapdragon 480

Čipsety od spoločnosti Qualcomm s označením Snapdragon 695 a Snapdragon 480 tento rok poháňali lacnejšie 5G smartfóny. 5G konektivitu však Qualcomm v nižšej triede zachová aj pre budúci rok, pretože nové čipsety Snapdragon 6 Gen 1, resp. 4 Gen 1 podporujú pripojenie k 5G sieti. Smartfóny limitované len pre 4G konektivitu by teda z trhu mohli pomaly odchádzať a nahradili by ich 5G modely. Čo je však zaujímavé, vyšší čipset, teda Snapdragon 6 Gen 1 je vyrobený 4nm výrobným procesom rovnako, ako je tomu u vlajkového Snapdragon 8 Gen 1. Podporuje RAM pamäť typu LPDDR5, čím prisľubuje vyšší výkon a lepšiu odozvu smartfónov strednej triedy.

Redmi note 11_smartfony
Zdroj: Teknopedia (YouTube)

Naopak smartfóny nižšej triedy bude budúci rok poháňať čipset Snapdragon 4 Gen 1 vyrobený 6nm výrobným procesom. Len pre porovnanie, v podobnej triede vieme stále nájsť aj 12nm výrobný proces, ktorý jednoducho neponúka rovnaké možnosti pre výkon zariadenia. U tohto čipsetu sa môžeme stretnúť s podporou rýchlej LPDDR4X RAM. Tu však nekončíme, pretože okrem vyššieho výkonu zariadenia sa môžeme stretnúť aj s lepšími špecifikáciami aj v nižšej cenovej úrovni.

Smartfóny prinesú lepšiu kameru aj nabíjanie

Vyšší výkon smartfónov môže byť pre nás možno prioritou aj v nižšej cenovej triede. Potešiť nás však môže aj kamera, ktorú smartfóny budú môcť opäť posunúť na ďalšiu úroveň. Nižší čipset, ktorý budeme môcť vidieť v lacnejších smartfónoch s cenou okolo 200€ môže priniesť až 108mpx snímač kamery. Naopak Snapdragon 6 Gen 1, ktorý sa zrejme objaví v smartfónoch s cenou nad 300€, podporí až 200mpx snímač kamery a natáčanie 4K videa. Samozrejme, nie je to vždy len o rozlíšení kamery, čo vplýva na výslednú fotografiu.

smartfony
Zdroj: unsplash.com (Daniel Romero)

Modely s vyšším čipsetom by ďalej mohli podporovať technológiu WI-Fi 6E, Bluetooth 5.2 a nabíjanie typu Qualcomm Quick Charge 4+. Snapdragon 4 Gen 1 pre lacnejšie smartfóny zasa podporuje štandard Wi-Fi 5 a rovnako aj Bluetooth 5.2 a Quick Charge 4+. Tieto čipsety by mohli poháňať lacnejšie zariadenia pre budúci rok. Veríme, že niektoré z nich využijú potenciál čipsetov a okrem vyššieho výkonu ponúknu aj lepšie špecifikácie.

Akú výbavu by podľa vás mal priniesť smartfón s nižšou cenou? A záleží vám pri výbere zariadenia aj na jeho čipsete? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close