SpravodajstvoVeda a výskum

Zvláštna „preliačina“ v magnetickom poli Zeme môže v budúcnosti ohroziť satelity

Americká NASA ju nepretržite monitoruje

Momentálne malá, avšak stále sa rozširujúca „preliačina“ v zemskom magnetickom poli, by mohla byť v budúcnosti problém pre satelity.

Magnetické pole slúži ako ochranný štít planéty, ktorý odráža elektricky nabité častice, pochádzajúce zo Slnka. Nad Južnou Amerikou a južnou časťou Atlantického oceánu sa vytvorilo neobyčajne slabé miesto. Nazýva sa South Atlantic Anomaly (pozn. redakcie: SAA) a časticiam umožňuje preniknúť bližšie k zemskému povrchu, než je bežné. Píše o tom portál NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Radiácia z častíc by mohla poškodiť počítače vo vnútri satelitov, alebo ovplyvniť zber dát každého satelitu, ktorý sa ocitne v danej oblasti. Práve z toho dôvodu sa snaží americká vesmírna agentúra NASA anomáliu sledovať a podrobne preskúmať. Pochopiť sa snažia nie len to, ako sa mení sila magnetického poľa, ale aj čo sa deje hlboko pod zemským povrchom.

Zatiaľ nespôsobuje SAA žiaden výrazný dopad na každodenný život. Nedávne pozorovania ale ukázali, že sa anomália rozširuje smerom na západ a magnetické pole naďalej slabne. Zároveň dochádza k štiepeniu, kedy sa oblasť s najslabším magnetickým poľom rozdelila na dve.

Vznik anomálie

Anomália vzniká z dvoch hlavných javov, ktoré sa dejú v zemskom jadre. Je to naklonenie magnetickej osi a prúdenie roztavených kovov vo vonkajšej vrstve jadra. Zem v tomto pripomína bežný magnet. Má severný a južný pól, ktoré predstavujú protiľahlé magnetické polarity a okolo toho sa nachádza neviditeľné magnetické pole. Rozdiel je, že magnetické pole Zeme nie je úplne stabilné. Vzniká totiž z rozpustených kovov hlboko pod povrchom, ktoré toto magnetické pole generujú.

Magnetické pole
Magnetické pole Zeme a jeho vplyv na nabité častice. Zdroj: NASA Goddard / Tom Bridgman

Pohyb jadra sa môže postupom času meniť, kvôli niekoľkým zložitým procesom, ktoré sa v jeho útrobách dejú. Keď dôjde k zmene v jadre, tá sa automaticky prejaví aj na magnetickom poli Zeme. Pri týchto zmenách dochádza aj k samotnému nakloneniu magnetickej osi, čo znamená, že sa póly postupom času posúvajú.

Anomália SAA umožňuje vedcom lepšie pochopiť procesy v zemskom jadre a ako vplývajú na prostredie okolo našej planéty. Monitorovaním postupne sa vyvíjajúcej preliačiny môžu výskumníci pochopiť zmeny našej planéty a pripraviť pre satelity bezpečnejšiu budúcnosť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close