NávodySpravodajstvoWindows

5 tipov, ako udržať váš počítač chránený pred škodlivým softwareom

Internet používame takmer stále a je neodlučiteľnou súčasťou našich životov. Používame ho na vyhľadávanie informácií, obrázkov, nakupovanie alebo na spojenie sa s rodinou a kamarátmi. Naše počítače uchovávajú veľké množstvo osobných informácií, fotiek, súborov a dokumentov, ktoré sú často terčom škodlivých softwareov. Dnes sme si pre vás pripravili 5 tipov, ako udržať váš počítač chránený pred rozličným škodlivým softwareom.

1. Zálohovanie

Zálohovanie je veľmi ľahkou a hlavne účinnou cestou, ako zabrániť ukradnutiu vašich údajov, alebo ako získať vaše údaje a súbory späť po napadnutí ransomwareom, ako bol napríklad nedávno WannaCry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: vlastný

Majte vytvorenú offline zálohu

Pri vytváraní offline zálohy celého systému vždy zahrňte aj súbory s vašimi dátami z počítača. Zálohu vytvorte najlepšie na externé úložisko. Po prípadnom útoku škodlivým softwareom budete môcť veľmi jednoducho spätne obnoviť celý váš systém spolu s vašimi súbormi priamo z externého úložiska.

Online zálohovanie

Pre online zálohovanie existuje už v tejto dobe existuje nespočetné množstvo rôznych cloudových úložísk. Priamo aplikácia OneDrive ponúka takúto online zálohu, ale nevýhodou je, že sa zrejme automaticky uložia aj vykonané zmeny v počítači po napadnutí škodlivým softwareom.

2. Udržujte váš systém a aplikácie aktualizované

Vždy aktualizovaný operačný systém a aplikácie sú jedným z hlavných bodov, ako udržať váš systém ochránený pred škodlivým softwareom. Nie všetky aplikácie vo vašom počítači sa aktualizujú automaticky, pokiaľ aktualizované nie sú, spravte tak ručne a vyhľadajte ich. Pokiaľ si neviete, či je váš operačný systém Windows 10 aktualizovaný, otvorte Nastavenia > Aktualizácia a zabezpečenie > Vyhľadať aktualizácie. Pokiaľ používate staršie verzie operačného systému napríklad Windows 7 alebo Windows 8.1 postupujte takto, Ovládací panel > Systém a zabezpečenie > Windows Update.

3. Pokiaľ ešte nemáte Windows 10, urobte tak čo najskôr

Ešte stále ste neprešli na Windows 10? Urobte tak čo najskôr. Najnovší operačný systém má omnoho viac aktualizácií a novšie a lepšie prvky ochrany samotného systému.

4. Používajte Windows Firewall

Túto aplikáciu, ktorá chráni operačný systém Windows už zopár rokov pozná zrejme každý. Pokiaľ nemáte zapnutý Windows Firewall, urobte tak čo najskôr, aby ste zabránili sťahovaniu škodlivého softwareu z rôznych stránok alebo aplikácií. Neviete ako nato? Postupujte podľa týchto krokov, Ovládací panel > Systém a zabezpečenie > Windows Firewall, potom kliknite na možnosť Zapnúť alebo vypnúť bránu Windows Firewall a zakliknite možnosť Zapnúť bránu Windows Firewall v oboch prípadoch.

Zdroj: vlastný

5. Používajte antivírus

Používanie antivírusových programov je v dnešnej dobe naozaj dôležité. Majte na pamäti že nestačí mať antivírus iba stiahnutý, ale snažte sa ho udržiavať vždy aktualizovaný. Najzákladnejším antivírusovým programom, ktorý pozná každý používateľ Windowsu je Windows Defender. Váš počítač ochráni pred škodlivým softwareom, ktorý tento software vyhľadáva a následne odstráni z vášho počítaču. Pokiaľ ale tomuto programu nedôverujete, stiahnite si iný antivírusový program, ktorých je na internete nespočetné množstvo.

Zdroj: vlastný

Samozrejme najlepším a najúčinnejším spôsobom, ako sa chrániť pred hrozbami na internete je vaša vlastná obozretnosť. Preto netreba navštevovať pofiderné stránky, otvárať neznáme emaily alebo sťahovať aplikácie, ktoré nepoznáte.

Zdroj: vlastný

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close