AppleSpravodajstvo

Zuckerberg sa „oprel“ do App Store. Apple-u sa určite nebude páčiť, čo povedal zakladateľ Facebooku!

„No určite si myslím, že majú jednostrannú kontrolu nad tým, čo sa dostane na telefóny, čo sa týka aplikácií,...“

Apple v posledných týždňoch je pod veľkou kritikou v spojitosti s obchodom App Store, prostredníctvom ktorého nielenže musí prebiehať všetka inštalácia aplikácií tretích strán, ale aj všetky transakcie v aplikáciách, z ktorých si strháva 30% provízie. Celý „humbug“ okolo App Store začal po tom, ako bola hra Fortnite odstránená z obchodu. Dôvodom bolo, že vývojári hry chceli obísť platobný systém spoločnosti Apple, kde argumentovali tým, že spoločnosť využíva svoje monopolné postavenie na trhu a strháva si vo svojej prospech príliš vysoké poplatky.

Neskôr sa do Apple pustil aj Facebook, ktorý žiadal, aby si App Store neúčtoval poplatky počas aktuálnej pandémie z transakcií pre malé a stredné podniky, ktoré prebehnú prostredníctvom ich aplikácie na iOS platforme. Apple však odmietol, a z tohto dôvodu Facebook aktualizoval aplikáciu, kde informoval používateľov o tom, že z každej transakcie si Apple strháva 30% z platby. Spoločnosť Apple na túto aktualizáciu zareagovala pozastavením jej distribúcie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zaslúži si viac kontroly“

Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ Facebooku, v rozhovore pre Axios uviedol niekoľko názorov v spojitosti so spoločnosťou Apple, kde sa síce odmietol priamo vyjadriť k postaveniu App Store, ale nepriamo naznačil, že obchod musí byť regulovaným. Na tému upozorňuje portál  businessinsider.com.

„No určite si myslím, že majú jednostrannú kontrolu nad tým, čo sa dostane na telefóny, čo sa týka aplikácií, “ ďalej dodal: „Myslím si, že asi 50% Američanov má inteligentné telefóny a oveľa viac ľudí na celom svete. Predpokladám, že existuje viac ako miliarda zariadení Apple. Takže si myslím, že existujú otázky, o ktoré by sa mali ľudia zaujímať, napríklad o kontrolu nad App Store a o to, či to umožňuje konkurenčnú dynamiku.“

Zakladateľ Facebook ďalej porovnával Google Play s App Store, kde existuje jeden veľký rozdiel v spojitosti s inštaláciou aplikácií a konkurenčným bojom.

„Ak ste vývojárom, a nie ste v Obchode Google Play, aspoň stále máte spôsob, ako dostať svoju aplikáciu do zariadení ľudí. To znamená, že vývojári nebudú úplne vylúčení, ak robia niečo, čo Google nepreferuje. Myslím si, že je to naozaj dôležité, aby vývojári mali spôsob, ako niečo vytvoriť a dostať to do zariadení, ak to ľudia chcú.“

Zuckerberg ďalej vyjadril názor, že aktuálne pravidlá obchodu App Store blokujú nie len konkurenciu, ale aj inovácie. Okrem iného, si aj účtujú „monopolne nájomné“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close