Xiaomi je v západnej Európe 4. najväčším predajcom smartfónov

Xiaomi v západnej Európe rastie. Dôvodom je široká škála kanálov distribúcie zariadení vrátane sankcií voči Huawei zo strany USA

Xiaomi Zapadna Europa
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Posledné štatistické údaje týkajúce sa objemu predaja smartfónov za uplynulý kvartál určite výrobcov smartfónov s výnimkou Xiaomi nepotešia. Vo všeobecnosti nastal výrazný pokles. Zatiaľ čo Counterpointresearch hovorí o 295 miliónoch predaných zariadení (ide o predaje na úrovni z roku 2014), tak čísla Strategy Analytics hovoria o objeme predaja 275 miliónov predaných smartfónov. Vo všeobecnosti všetci výrobcovia s výnimkou Xiaomi (a podľa analytikov Counterpoint aj s výnimkou Realme) zaznamenali pokles predajov.

V Európe Xiaomi rastie

Podrobnejšie štatistiky spoločností Strategy Analyticts podľa jednotlivých regiónoch ďalej hovoria, že Xiaomi má ďalší dôvod na radosť. V západnej Európe sa im totiž až na toľko darí, že sú  aktuálne 4. najväčším predajcom smartfónov v spomínanom regióne. Analytici tento úspech odôvodňujú slovami:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V mimoriadne náročnom prostredí v dôsledku krízy COVID-19, ktorá zasiahla priemysel z hľadiska dopytu aj ponuky, bol Xiaomi ovplyvnený v menšej miere ako ostatné veľké čínske značky (Huawei, Oppo, vivo), a to kvôli jeho diverzifikovanejšiemu  prístupu ku geografickej stope a distribúcii kanálov online.“

Analytici ďalej dodávajú, že spoločnosti Xiaomi sa podarilo vyrásť na 4. najväčšieho predajcu smartfónov za 2,5 roka, odkedy oficiálne vstúpili na trh. Druhým dychom však treba dodať, že Xiaomi smartfóny sú tu už dlhšiu dobu. Distribuované tu boli totiž z viacerých neoficiálnych kanálov, obzvlášť zo zahraničných e-shopov. Okrem iného pri pohľade na globálny trh, Xiaomi aktuálne pokrýva 10%.

V súčasnosti prvými tromi najväčšími predajcami smartfónov v západnej Európe sú Samsung, Apple a Huawei. Tak isto treba dodať, že Huawei sa vcelku trápi, dôvodom sú pretrvávajúce sankcie zo strany americkej vlády, ktoré vo výraznej miere obmedzujú spoločnosť vo využívaní produktov a služieb amerického pôvodu, teda aj Mobilných služieb Google. Inými slovami, terajšie štatistiky môžu v priebehu ďalšieho kvartálu vyzerať úplne inak.

„Xiaomi pokračuje v rozširovaní partnerstiev s miestnymi operátormi, čo malo za následok obrovské zisky v celej západnej Európe. Veľká časť tohto rastu sa dosiahla na úkor spoločnosti Huawei, ktorá sa v regióne po sankciách USA naďalej zmenšuje.“ píšu analytici vo svojom reporte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre