SpravodajstvoWindows

Windows 10 prechádza zásadnými dizajnovými zmenami. Postrehli ste ich aj Vy?

Do prostredia vstavaných aplikácií sa pomaly ale isto dostáva nový dizajnový prvok - zaoblené hrany pri kontextových oknách.

Najpoužívanejší desktopový operačný systém, Windows 10 čakajú veľké dizajnové zmeny. Na prvé lastovičky v zmene dizajnu môžu niektorí používatelia naraziť už dnes, no hľadanie noviniek rozhodne nie je také jednoduché. Novinka v podobe zaoblených rohov sa totižto momentálne vyskytuje iba v najnovších systémových verziách.

Nový dizajnový prvok nájdeme v niekoľkých systémových aplikáciách

Ako informoval portál Windowsatest, vývojári spoločnosti Microsoft v posledných týždňoch aktualizovali hneď niekoľko systémových aplikácií, ktoré v najnovšej aktualizácii prinášajú zásadné dizajnové zmeny, ktoré sa zrejme už čoskoro vyskytnú v oveľa väčšom merítku. Reč je o nových zaoblených hranách niektorých okien v prostredí aplikácií ako Kalendár, Fotografie, Mapy, Filmy a TV Programy, Rýchle poznámky, či Kalkulačka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
windows 10 zaoblene hrany
Zdroj: vlastný

Vo väčšine aplikácií si zmenu všimnete po otvorení rozšíreného kontextového okna, ktoré môžete otvoriť pravým tlačidlom myši. Na dizajnovú zmenu však môžete naraziť aj pri prechádzaní cez rôzne položky kurzorom. Zaoblené hrany sú rozlíšiteľné takmer okamžite, keďže sú v jasnom kontraste s klasickými hranami samotných aplikácií.

windows 10 zaoblene hrany 2
Zdroj: Vosveteit.sk

Zmeny sú súčasťou WinUI

Nové zaoblené rohy vo vybraných systémových aplikáciách sú súčasťou novej „platformy“ s názvom WinUI. Ide o nový typ rozhrania, ktorý bude vývojárom k dispozícii pri vytváraní moderných a jednoduchých používateľských rozhraní. Unifikované dizajnové spracovanie je totižto základným stavebným kameňom nových platforiem ako Windows 10X, či Surface Neo. Keďže nová platforma vychádza už z existujúcich dizajnových jazykov spoločnosti Microsoft, môžeme ju označiť za „vysnívanú“ platformu v štýle Fluent Design, ktorý využíva moderné prvky ako už spomínané zaoblené hrany, transparentné pozadia, či ďalšie prvky, ktoré zjemňujú vzhľad používateľského prostredia.

Zaoblené hrany v rámci systému Windows 10 sú stále iba v testovacej fáze a nie je známe, či sa v budúcnosti dostanú aj do ďalších systémových súčastí. Za nás však môžme povedať, že zaoblené hrany vyzerajú naozaj pekne a určite by sme ich hlbšiu implementáciu uvítali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close