Kde majú zatiaľ najrýchlejšiu 5G sieť? PS: V Amerike a ani v Číne ju nehľadajte

Najrýchlejšiu 5G sieť majú v Saudskej Arábii

5G siet 4G siet 3G siet
Zdroj: Pixabay.com (ADMC)

Okolo 5G sietí sa toho popísalo v posledných mesiacoch vcelku veľa. Naposledy sme 5G siete spomínali v spojitosti s vybavením petície, ktorá si dala za cieľ zastaviť na Slovensku jej výstavbu (pozn. redakcie: išlo o petíciu  „STOP budovaniu 5G sietí na Slovensku“). Z pohľadu jej iniciátorov však skončila fiaskom.

V súčasnosti pokrytie 5G sieťami je vcelku chabé vo viacerých regiónoch sveta. Dokonca na Slovensku nemáme aktívny ani jeden komerčný 5G vysielač. Naprieč celým svetom je ich však aktuálne evidovaných viac ako 14,7 tisíc. Nižšie na mape si môžete pozrieť aktuálne rozmiestnenie 5G vysielačov naprieč svetom (pozn. redakcie: podľa dát spoločnosti OOKLA ku dnešnému dňu).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
5G Mapa sveta
Zdroj: speedtest.net/ookla-5g-map

Hoci s príchodom 5G sietí sa spomínali závratné rýchlosti sťahovania, tak nie všade je tomu (zatiaľ) tak. Nižšie by sme radi upozornili na správu spoločnosti Opensingal, ktorá sa pozrela na rýchlosti jednotlivých 5G sietí naprieč jednotlivými krajinami sveta.

Kde majú aktuálne najrýchlejšiu 5G sieť?

Publikované dáta ukazujú 12 krajín, v rámci ktorých je 5G sieť najrýchlejšou. Na samotnom čele stojí Saudská Arábia, ktorej 5G sieť dosahuje priemernú rýchlosť 414,2 Mbps. S odstupom viac ako 100 Mbps nasleduje Južná Kórea. Treťou „naj“ krajinou je Austrália s priemernou rýchlosťou 215,7 Mbps. Nižšie na grafe si môžete zároveň pozrieť, koľkokrát je 5G sieť rýchlejšou v porovnaní so 4G sieťou vrátane rýchlosti ďalší 9 krajín s najrýchlejšou 5G sieťou.

rychlost 5G siete_porovnanie so 4G sietou
Zdroj: opensignal.com

Zároveň treba dodať, že v priebehu najbližších rokov sa bezpochyby poradie najrýchlejších 5G sietí bude postupne meniť. Dôvodom je, že rozvoj technológie je zatiaľ v plienkach a viacero krajín len začalo budovať infraštruktúru, prípadne sa na jej budovanie len pripravujú.

Okrem iného treba dodať, že dáta vyššie neodzrkadľujú celkové pokrytie krajiny 5G sieťou. Ďalším dôležitým faktorom, na ktorý netreba zabúdať, je to, či používatelia 5G zariadení, môžu byť aj pripojení ku sieti novej generácie. Tento faktor bližšie približuje graf nižšie.

pouzivatelia 5G smartfonov a pripojenie k 5G sieti
Zdroj: opensignal.com
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre