Vzácny úkaz z červenej planéty: Trúfnete si odhadnúť, čo vytvorilo tento kráter?

Podľa vesmírnej agentúry NASA máte odpoveď priamo pred očami.

Mars ukazuje ďalšie kuriozity
Zdroj: NASA

Drvivá väčšina kráterov, či už na povrchu Mesiaca alebo Marsu, má kruhový tvar. Po náraze asteroidu sa totiž všetok materiál z krátera uvoľnil do všetkých smerov, no nie je pravidlom, že všetky krátery musia byť kruhové. Tie ktoré sú sa označujú ako jednoduché krátery, píše portál Universe Today.

Komplexné krátery sú o niečo zložitejšie a môžu mať rôzne tvary. Tento konkrétny kráter sa nachádza na južnej pologuli planéty v regióne Noachis Terra a má oblý tvar. Podobné krátery môžu vzniknúť v prípade, keď asteroid narazí do planéty pod veľmi ostrým uhlom. Americká vesmírna agentúra NASA nedávno zverejnila zábery tohto pôsobivého kráteru. O fotografiu sa postarala kamera HiRISE na sonde Mars Reconnaissance Orbiter.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mars ukazuje ďalšie kuriozity
Zdroj: NASA

Aj tento kráter sa radí medzi komplexné, no náraz asteroidu pod ostrým uhlom ho podľa podozrení astronómov nemohol vytvoriť. Tvar kráteru ale sám o sebe ponúka dostatok informácií na to, aby astronómovia dokázali určiť jeho pôvod. Ako prvé si astronómovia všimli obrovský nános materiálu v severovýchodnej a severozápadnej strane krátera.

Materiál vyzerá akoby do krátera skĺzol. Vedci teda usudzujú, že kolaps pôdy kráter o niečo rozšíril a zároveň viedol k vytvoreniu tak neobyčajného tvaru. Ak by ste ale chceli vedieť, ako vyzerá kráter, ktorý vytvoril asteroid dopadom pod ostrým uhlom, pozrite sa na Orcus Patera. Na tomto kráteri jasne vidno kĺzavý pohyb asteroidu.

Mars ukazuje ďalšiu kuriozitu
Zdroj: NASA

Atrakcie červenej planéty

Americká NASA rada ukazuje krásy červenej planéty. Momentálne sa tam nenachádza len Mars Reconnaissance Orbiter, ale aj rover Perseverance a helikoptéra Ingenuity. Tieto tri vedecké misie nám pomáhajú spoznať viac výnimočných úkazov, či už na povrchu alebo z obežnej dráhy.

Príkladom je aj tento jedinečný „gekón“. Opäť ide o záber kamery HiRISE z výšky približne 277 kilometrov. Na zábere môžete vidieť pozostatky dávnej sopečnej činnosti, ktorá zjazvila povrch červenej planéty. Tento zvláštny geologický útvar možno nájsť vo vulkanickom regióne Gordii Fossae. Región sa nachádza neďaleko Olympus Mons, najväčšej sopky na planéte.

HiRISE_vulkanicka cinnost na Marse
Zdroj: jpl.nasa.gov

Či už tam vidíte roztomilé „zvieratko“ alebo nie, gekón nie je jedinou atrakciou Marsu. Pre milovníkov ponurej atmosféry si pre vás planéta prichystala aj cintorín. Rover Perseverance sa počas svojej misie ocitol uprostred zvláštnej formácie veľkých skál. Pomaly sa blížila tma, no namiesto toho aby to rover „zabalil“, vytiahol kameru a priniesol nám jedinečný ponurý záber stmievania na Marse. Keď na červenej planéte zapadá Slnko, obloha dostane zelenkavý nádych, ako si môžete všimnúť aj na zábere nižšie.

Mars ukazuje svoju strašidelnú stránku
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Zvláštna formácia skál sa javí, akoby v minulosti bola súčasťou niečoho väčšieho. Vedci predo predpokladajú, že sú skaly úlomkami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre