Výsledky, ktoré nevie nik vysvetliť: Podarilo sa vedcom zachytiť temnú energiu?

Je jedna z najväčších vesmírnych záhad na dosah ruky?

titulka temná hmota
Zdroj: pixabay.com(AlexAntropov86)

Temná hmota sa radí k tým najväčším záhadám vesmíru. Nevieme presne, čo ju tvorí a pre naše prístroje je prakticky neviditeľná. Jediný dôkaz o jej existencii je gravitácia, ktorou vplýva na ostatné objekty, píše portál Scitech Daily.

Niektorí vedci sa domnievajú, že je temná hmota priamo zodpovedná za zrýchľujúcu sa expanziu nášho vesmíru. Hoci je táto hmota stále opradená rúškom tajomstva, vedci z University of Cambridge urobili revolučný objav. Počas experimentu XENON1T, ktorý mal za úlohu odhaliť temnú hmotu, vyprodukoval zvláštne výsledky. Vedci nie sú zatiaľ na 100% presvedčení, že naozaj ide o temnú hmotu, alebo temnú energiu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aby dokázali interpretovať zvláštne výsledky, zostrojili špeciálny model. Ten vychádzal zo záverov experimentu, ktoré mohli vzniknúť z častíc temnej hmoty, vznikajúcich v regióne Slnka, kde je magnetické pole obzvlášť silné.

„Temná hmota a temná energia sú dve záhadné zložky, ktoré sú pre nás neviditeľné. Napriek tomu o nich vieme viac než v 20. rokoch, kedy sa o ich existencií začalo hovoriť. Experimenty, ako XEON1T boli vytvorené špeciálne na to, aby sme odhalili temnú hmotu, ktorá tvorí až 80% nášho vesmíru,“ vyjadril sa doktor Sunny Vagnozzi, z Kavli Institute for Cosmology.

Čo spôsobilo záhadné výsledky?

Tvrdí, že tento experiment a jemu podobné, mali za úlohu pozorovať kolízie temnej hmoty s normálnou hmotou. Temná hmota sa však stále vyhýba svojmu objaveniu. Zvláštnosťou je, že temná energia za normálnych okolností priťahuje objekty normálnym spôsobom, no vo veľkých koncentráciách pôsobí odpudivo. Tým prispieva ku zrýchlenej expanzii nášho vesmíru.

Experiment XENON1T zaznamenal v blízkosti Slnka zvláštny signál, alebo skôr prebytok. Vedci zaznamenávajú nadbytočné hodnoty často, no v drvivej väčšine ide len o chybu v pozorovaní. Z času na čas sa ale môže stať, že zaznamenajú naozaj prevratný objav. Vzhľadom na zvláštnosť temnej hmoty je ale každá možnosť pravdepodobnou.

Vedci dlho predpokladali, že temnú hmotu tvoria axióny, hypotetické, extrémne ľahké častice, ktoré vznikajú v hviezdach. Neskôr ale bola táto teória vyvrátená. Množstvo axiónov, ktoré by bolo potrebných na potvrdenie signálu experimentu by spôsobilo drastické problémy pri iných prípadoch. Hviezdy, ktoré by boli väčšie ako Slnko by sa v tomto prípade museli vyvíjať úplne inak.

Model axiónov tým pádom nesedí s pozorovaniami. Temná hmota ostáva aj naďalej záhadou, no boj sa ešte nekončí. Niektoré modely, ktoré sa pokúšajú popísať vlastnosti temnej hmoty, poukazujú na to, že vo vesmíre existuje takzvaná „piata sila“. Vesmír funguje na 4 základných silách: Gravitácii, elektromagnetizme a silnej a slabej jadrovej sile. Predkladaná teória tvrdí, že záhadná piata sila je práve Temná hmota.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre