Spravodajstvo

Aký vplyv majú sociálne siete na našu duševnú pohodu a zdravie? Najnovší prieskum prišiel s jasnými výsledkami

Myšlienky o tom, že sociálne média sú škodlivé pre našu duševnú a emočnú pohodu panujú medzi verejnosťou už dlhšiu dobu. Avšak doteraz bolo na túto tému relatívne málo výskumov. Fenomén sociálnych sietí je tu totiž s nami relatívne krátko, na to aby sme mali výsledky zo serióznych prieskumov.

Najnovšie však vyšla nová experimentálna štúdia z Penn State, ktorá opisuje nepriaznivé vplyvy sociálnych médií na naše zdravie. Štúdia vedená psychologičkou Melissou Huntovou je pomerne zriedkavou. Na vplyv sociálnych sietí sa pozerala z viacerých uhľov pohľadu a nebola sústredená len na sociálnu sieť Facebook, ale aj na ďalšie sociálne siete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskum prebiehal na skupine 140 študentov, ktorí boli sledovaní pred tým ako im bol obmedzený prístup na sociálne siete a potom. Dĺžka používania sociálnych sietí bola sledovaná prostredníctvom monitorovania používania obrazovky.

Výsledky výskumu zverejneného v Journal of Social and Clinical Psyhology hovoria jasne:

„Skupina s obmedzeným prístupom počas troch týždňov významne znížili stavy osamelosti a depresie v porovnaní s kontrolnou skupinou… Naše zistenia silne naznačujú, že obmedzenie používania sociálnych médií na približne 30 minút denne môže viesť k výraznému zlepšeniu blahobytu…“.

Nie je to však finálne slovo v tejto oblasti. Výskum ďalej nesledoval či sa vrátili pocity do pôvodného stavu keď bol výskum ukončený a tiež sa nemonitorovalao či výsledky neboli len dočasné. V každom prípade možno konštatovať, že sociálne média zjavne majú dopad na naše emócie a duševnú pohodu.

Zdroj: Techcrunch.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close