Spravodajstvo

Volvo posúva systém zdieľania údajov o ceste medzi vozidlami aj do Európy. Vozidlo vodiča vopred upozorní napríklad na šmykľavú cestu

Švédska automobilka Volvo, ktorá si už roky zakladá najmä na bezpečnosti posádky svojich automobilov, opäť posúva level bezpečnosti za volantom na úplne inú úroveň. Automobilka najnovšie zavádza inteligentný systém zdieľania údajov o vozovke medzi vozidlami do ďalších európskych krajín. Systém bol zavedený ešte v roku 2016, no počas 3 rokov sa používal výlučne iba v domovskom Švédsku a susednom Nórsku. Volvo o tom informovala vo svojej tlačovej správe z 15. apríla.

Služby budú dostupné pre väčšinu modelov

Služby s názvami Hazard Light Alert a Slippery Road Alert boli doposiaľ dostupné iba na sérii automobilov Volvo 90, no výstražné systémy budú odteraz dostupné na takmer všetkých automobiloch od švédskeho výrobcu. Presnejšie, týmito výstražnými asistentmi budú vybavené všetky vozidlá od roku 2020, no už teraz si službu môžete spätne zaobstarať aj pre vozidlá založené na architektúrach SPA (Scalable Product Architecture) a CMA (Compact Modular Architecture), ktoré boli vyrobené od roku 2016.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zdieľanie bezpečnostných údajov v reálnom čase medzi automobilmi môže pomôcť predísť ďalším nehodám,“ uviedol Malin Ekholm, vedúci bezpečnostného centra Volvo Cars. „Vlastníci automobilov Volvo priamo prispievajú k tomu, aby boli cesty bezpečnejšie aj pre ostatných vodičov, ktorí taktiež disponujú takýmito funkciami vo vozidle, pričom zároveň profitujú z včasných varovaní pred potencionálne nebezpečnými podmienkami.“

Hazard Light Alert

Výstražný systém Hazard Light Alert je jedným z najzákladnejších systémov zdieľania dát medzi vozidlami. Už zo samotného názvu vyplýva, že ak vozidlo zapne výstražné svetlá, okamžite upozorní vodičov za ním o možnom nebezpečenstve na ceste. Vodiči automobilov Volvo tak dostanú vopred informácie o tom, že sa na ceste tesne pred nimi nachádza potencionálne riziko, či už odstavené auto, náhle brzdenie, alebo cestná prekážka.

Slippery Road Alert

Systém Slippery Road Alert je už technologicky o čosi viac prešpikovaný, ako vyššie spomenutý Hazard Light Alert. Tento systém zhromažďuje anonymné údaje o cestných podmienkach z automobilov na ceste, na základe ktorých následne upozorňuje ostatných vodičov na prípadné zlé podmienky na ceste. Vodiči ostatných vozidiel tým pádom dostávajú vopred informácie o tom, či je vozovka šmykľavá, mokrá, alebo zasnežená.

Volvo dúfa v lepšiu spoluprácu s partnermi

Samozrejme, takéto systémy zdieľania údajov by mali oveľa väčší význam, ak by sa ku automobilke Volvo pridali aj ostatní výrobcovia.

„Čím viac vozidiel si medzi sebou v reálnom čase zdieľa bezpečnostné údaje, tým viac budú bezpečné naše cesty,“ povedal Ekholm. „Dúfame, že sa nám podarí nadviazať viac spolupráce s partnermi, ktorí zdieľajú náš záväzok k bezpečnosti.“

Zdroj: Volvo, úvodný obrázok (Volvo)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close