Vesmír sa neustále rozpína, ale nemáme tušenie kam

Je pravda, že je kvantum vecí, ktoré ešte o našom vesmíre nevieme

mapa vesmíru
Zdroj: pixabay.com (geralt)

Nedokážeme povedať, čo sa udialo pred Veľkým treskom. Súčasné astronomické teórie hovoria, že pred 13.8 miliardami rokov došlo k masívnej expanzii priestoru, ktorý dnes nazývame vesmírom. Táto expanzia pokračuje do dnešného dňa a otázkou je, do akého priestoru sa vesmír rozpína?

Túto otázku sa pokúsil zodpovedať YouTube kanál Deep Astronomy. Ľudstvo má jednu nevýhodu, a to že fyzikálne zákony nám pravdepodobne nikdy neumožnia pozrieť sa, čo sa nachádza mimo vesmíru. V súčasnosti existujú teórie, ktoré hovoria, že za hranicou nášho vesmíru leží ďalší, presne taký istý, pritom úplne iný. Ide o teóriu multiverza, ktorá hovorí o paralelných svetoch, alternatívnych realitách, či časových líniách, ktoré ležia za hranicami nášho gigantického domova. Doteraz sa nám ale nepodarilo objaviť jediný dôkaz o tom, že takéto paralelné vesmíry existujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nekonečný vesmír?

Vedci ale vedia, že vesmír sa neustále rozpína. Vzdialenosť medzi galaxiami narastá a preto je úplne prirodzené opýtať sa: existuje za našim vesmírom priestor, v ktorom rastieme? Doteraz sa vedcom nepodarilo presne určiť hranicu. Mnohí veria tomu, že vesmír hranicu nemá a pokračuje donekonečna. Einsteinova teória všeobecnej relativity dovoľuje zakrivenie časopriestoru, a tak je možné, že žiadna hranica vesmíru neexistuje.

Práve vo svete všeobecnej relativity nie je vesmír pevným objektom. Ide o dynamický a neustále sa meniaci priestor, do ktorého sú zapletené všetky galaxie. Tie sa samé o sebe nepohybujú, no keďže sa vesmír rozpína, tým pádom vzniká viac priestoru medzi nami a ostatnými galaxiami, zdá sa nám akoby utekali preč. Ak je vesmír v ktorom žijeme nekonečný, potom je odpoveď na otázku, kam sa rozpíname jednoduchá, do ničoho. Ak pridáme číslo k nekonečnu, stále to bude nekonečno a ak pridáme kúsok nového vesmíru do nekonečne veľkého priestoru, nič sa nezmení.

V prípade nekonečného vesmíru totiž neexistuje nič, čo by bolo na jeho „druhej strane.“ Ak má ale vesmír hranicu, potom musí na druhej strane existovať niečo, do čoho rastieme. Už teraz je vesmírna hranica vzdialená natoľko, že ju nedokážeme vidieť a ak vesmír neustále expanduje a vzdialenosti sa zväčšujú, pravdepodobne ju už nikdy neuvidíme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre