Predaj TikTok zrejme nebude taký jednoduchý. Záujemcovia o kúpu musia prelúskať ešte jeden „ťažký oriešok“

Spoločnosť Microsoft, ktorá je najväčším záujemcom o americkú časť aplikácie TikTok, má pred sebou naozaj tvrdý oriešok

Microsoft a TikTok
Zdroj: TikTok

O predaji stále populárnejšej aplikácie TikTok sa povráva už niekoľko týždňov. Špekulácie o predaji aplikácie jednej z amerických technologických spoločností vyšli na povrch krátko potom, čo Donald Trump oficiálne zakázal aplikáciu TikTok v Spojených štátoch amerických, respektíve podpísal rozkaz na vytvorenie takejto legislatívy do 15. septembra. Len pred niekoľkými dňami to vyzeralo tak, že predaj „americkej“ časti aplikácie TikTok by sa mohol blížiť do konca, no najnovšie informácie spravodajského portálu Bloomberg naznačujú, že záujemcovia o aplikáciu musia prelúskať ešte naozaj tvrdý oriešok.

V ceste budú stáť čínske úrady

Ako informuje agentúra Bloomberg, čínska vláda údajne zaviedla nové reštrikcie týkajúce sa exportu AI (umelá inteligencia) technológií. Pochopiteľne, aplikácia TikTok je takýmito technológiami úplne prešpikovaná a zrejme ide o úmyselný krok zo strany Číny (samozrejme pochopiteľný). V prípade predaja časti aplikácie TikTok jednej z amerických spoločností by tak museli akvizíciu odobriť čínske úrady, poprípade priamo vláda Čínskej ľudovej republiky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Opatrenia majú chrániť čínske hospodárstvo

Presnejšie, Čína len nedávno pridala na revidovaný zoznam produktov s kontrolou vývozu aj pokročilé technológie umelej inteligencie ako rozpoznávanie reči a textu, ako aj technológie, ktoré analyzujú údaje na základe odporúčaní prispôsobeného obsahu. Oficiálny zoznam bol zverejnený len pred niekoľkými dňami, pričom Ministerstvo obchodu uvádza, že vládne povolenie prípadného vývozu má „zabezpečiť národné hospodárstvo“. 

Obe strany majú pred sebou náročnú úlohu

Vydavateľstvo ByteDance, ktoré stojí za aplikáciou TikTok, vo svojom vyhlásení uviedlo že spoločnosť si je vedomá nových obmedzení a že bude nové obmedzenia prísne dodržiavať. Pracovníci spoločnosti ByteDance už údajne aktívne pracujú na „rozlúsknutí“ nových nariadení, no tento oriešok určite nebude taký jednoduchý, ako si americký prezident Donald Trump pôvodne predstavoval. Akvizícia časti aplikácie TikTok teraz nebude rozhodne taká jednostranná, ako sme si doposiaľ mysleli a v prípade nutnosti vyhovieť dvom vládam svetových mocností súčasne to môže skončiť aj nečakaným fiaskom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre