Vedel si, že hacker sa môže do tvojho smartfónu dostať aj cez Bluetooth? Toto by si mal vedieť

Možno si to nevedel, ale hacker sa môže do tvojho zariadenia dostať aj cez Bluetooth. Poznáme viacero techník, ako to robia. Napríklad BlueBorne, Bluesnarfing či Bluebugging.

Miliardy Bluetooth zariadení majú slabiny, ktoré dovoľujú hackerom ukradnúť vaše dáta
Zdroj: Pixabay (geralt, josemiguels), Úprava: Vosveteit.sk

Technológia Bluethooth je dnes prítomnou prakticky v každom zariadení, od automobilov, cez chytré hodinky až po smartfóny. Ide o tak rozšírenú technológiu, že môžeš nadobudnúť dojem, že ťa v súvislosti s ňou už nemôže nič prekvapiť. No zdanie vie klamať. Teraz vysvetlíme, kedy vie byť technológia Bluethooth potenciálne nebezpečná.

Takto ťa vedia hacknúť cez Bluethooth

Určite ti netreba zvlášť vysvetľovať, na čo slúži táto technológia. Vo všeobecnosti ju ale môžeš použiť na prenos dát, čo vedia potenciálne zneužiť aj hackeri.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Napríklad pomocou metódy známej ako BlueBorne, hacker potom, ako zoskenuje aktívne zariadenia naokolo, tak sa pokúsi zneužiť zraniteľnosti v Bluetooth protokoloch, aby sa dostal do tvojho zariadenia. V prípade BlueBorne sú tieto zraniteľnosti často spojené s nesprávnym spracovaním Bluetooth protokolov ako L2CAP, SDP, a ďalších.

Ďalšou technikou je Bluesnarfing. V tomto prípade útočníci pomocou špeciálnych nástrojoch, sa vedia pripojiť k slabo zabezpečeným Bluetooth zariadeniam. V minulosti sa stali prípady, kedy útočníci využívali túto metódu na krádež citlivých informácií z mobilných telefónov na verejných miestach alebo počas konferencií, kde bola koncentrácia potenciálnych obetí vysoká. Pri bluesnarfing útočníci často zneužívajú zraniteľnosti v Bluetooth OBEX (Object Exchange) protokole alebo iných protokoloch zodpovedných za prenos dát.

Bluebugging je technika, ktorá umožňuje útočníkom získať kontrolu nad Bluetooth zariadením, napríklad na diaľku ovládať hovory alebo textové správy. Pri Bluebugging hackeri znevyužívajú zraniteľnosti v Bluetooth softvéri zariadenia, často v službách ako AT (Attention) command set, ktorý sa používa na ovládanie zariadenia. Útočník posiela špeciálne AT príkazy, ktoré mu umožňujú vzdialenú kontrolu nad zariadením.

Hackeri šíria zákerný malvér cez HTML prílohu
Zdroj: Marcin Paśnicki z Pixabay

Prečo to hackeri robia?

Snažia sa získať tvoje osobné a finančné údaje, ktoré následne môžu zneužiť na kriminálne účely. Vedia tak sledovať, čo práve robíš, taktiež sú schopní získať prístup k tvojim bankovým údajom. Dokonca aj posielať alebo prijímať rôzne súbory. Toto následne vedia dobre zúročiť a hlavne vďaka tomu vedia do tvojho zariadenia dostať malvér. 

hacker pocitac slabe heslo_titulka
Zdroj: Towifqu / depositphotos.com, Adnan Khan on Unsplash, úprava redakcie

Ako sa môžeš ochrániť pred hacknutím Bluetooth?

Nie je to jedna, ale hneď viacero techník, ktoré umožňujú hackerom preniknúť do tvojho zariadenia prostredníctvom zapnutého Bluetooth pripojenia. Táto forma hackingu sa stáva čoraz rozšírenejšou a výrazným spôsobom ohrozuje súkromie a bezpečnosť používateľov.

  • Základným pravidlom je, vypínaj si Bluetooth, keď ho nepoužívaš. Ide o skutočne jednoduchý krok, no veľmi účinný.
  • Ďalej si deaktivuj zdieľanie súborov cez Bluetooth a to pokiaľ práve neposielaš alebo neprijímaš súbory od osoby, ktorej na 100% veríš.
  • Nainštaluj si spoľahlivý antivírusový program. Ten ti pomôže nie len pri tomto type útoku, ale aj pri
  • Taktiež buď obozretný pri párovaní zariadení a akceptuj len dôveryhodné zariadenia.
  • A samozrejme, nepodceňuje bezpečnostné aktualizácie. Pomocou nich dochádza totiž k opravám bezpečnostných dier vo softvéri.
Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre