Vedcom sa podarilo „preprogramovať“ ľudské kožné bunky na imunitné bunky upozorňujúce na rakovinu

virus bunka
Zdroj: Pixabay

Imunoterapia patrí bezpochyby medzi najpokročilejšie spôsoby liečby rakoviny. Ide o celkom mladú metódu liečby rakoviny (najmä malígneho melanomu), ktorá nemá na organizmus tak devastujúce účinky, ako je tomu v prípade iných typov liečby voči tejto zákernej chorobe. Základom imunoterapie je brzdenie receptorov nášho organizmu, čím sa zvyšuje aktivita bielych krviniek a následne aj celého imunitného systému, ktorý následne doslova agresívne a bez akejkoľvek kontroly zaútočí na organizmus. Problém ale nastáva v prípade, ak si organizmus jednoducho nedokáže vytvoriť dostatočné množstvo imunitných buniek, ktoré by na daný rakovinový nádor upozornili. Veľkým problémom je ale aj dĺžka tejto liečby. Oba aspekty sa ale dajú už v dnešnej dobe odstrániť, čím by sa mohla stať imunoterapia najrýchlejšou a zároveň najúčinnejšou liečbou rakoviny vôbec. 

Organizmu treba pomôcť

Pri klasickej imunoterapii sa po nasadení liekov čaká na zareagovanie organizmu, ktorý si má vytvoriť dostatočné množstvo imunitných buniek úplne sám. To však nie je také jednoduché, no najnovšie objavy vo svete medicíny by mohli tento „proces“ úplne nahradiť. Výskumnému tímu z Lundskej univerzity vo Švédsku sa totižto podarilo premeniť ľudské kožné bunky na imunitné bunky, ktoré sa dajú následne použiť priamo na mieste, kde ich je treba. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vytvorenie dostatočného množstva buniek je naozaj rýchle

Nová metóda imunoterapie je podľa výskumníkov zo Švédska omnoho rýchlejšia, ako klasická. „Z tkaniva odobratého z kože môžeme kultivovať milióny buniek a preprogramovať ich na dendritové bunky v procese, ktorý trvá len deväť dní,“ povedal Filipe Pereira, vedúci výskumného tímu, ktorý túto štúdiu uskutočnil.

Dokonalé naprogramovanie

Špeciálne vytvorené imunitné bunky môžu byť pred ich nasadením špeciálne „preprogramované“, aby sa zameriavali len na konkrétne ciele, tým pádom by mohli byť v budúcnosti využité nie len pri boji proti rakovine, ale aj pri iných ochoreniach. 

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre