SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci chcú naučiť AI robotov, aby sa vedeli reprodukovať samé

Teória evolúcie, resp. Darwinova teória hovorí o biodiverzite, ktorá vznikla rozdeľovaním druhov na ďalšie v priebehu času. Inými slovami, všetky dnešné organizmy sú si podobné a v konečnom dôsledku vznikli z jedného alebo z mála spoločných počiatočných jedincov. Darwinova teória je zároveň úzko spájaná s neustálym rastom jedincov.

Darwinova teória v robotike?

Táto teória vzbudila u niektorých vedcoch myšlienku, ktorej cieľom je vytvoriť AI robotov, ktorý sú schopný sa reprodukovať vo vlastnej réžii. Umelá inteligencia by mala byť schopná analyzovať svoj vlastný zdrojový kód a kombinovať ho s kódom iných jedincov za účelom, aby vytvorili potomstvo – tak ako organický život. Píše portál Futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tak ako sa vyvíjame my, alebo zvieratá, tak aj nové generácie robotov by sa mali vyvíjať, aby boli lepšie prispôsobené ich prostrediu. Počítačoví vedci z Vrije Universiteit v Amsterdama vytvorili jednoduchý systém, ktorý túto myšlienku prenosu kombinácie „genetickej informácie“ posúva bližšie k životu.

Ich nedávny výskum publikovaný v žurnále Nature Machine Intelligence, zahrňoval kód dvoch „rodičovských“ robotov, ktorého cieľom je vytvorenie kódu nového „potomstva“. Zistili, že je tak možné kombinovať zmes rodičovského kódu, ako aj modulov, ktoré sa zdali byť zmiešané.

David Howard, jeden z vedcov hovorí:

„Dávame vám to veľa rozmanitosti a moc preskúmať oblasti, do ktorých by ste sa normálne nepustili…“

Ich predstava je, že o dvadsať alebo viac rokov, budú vedci schopní vytvárať lacných robotov, ktorý budú plniť konkrétne úlohy – a potom ich „potomkovia“ budú schopný ich plniť efektívnejšie.

„Jednou z vecí, ktorá robí evolúciu silnou je, že môžu skutočne špecializovať na prostredie.“

Zdroj: Futurism.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close