Vedci si aj naďalej nedokážu vysvetliť netradičnú rotáciu Uránu

Výrazne sa líši od akejkoľvek inej planéty v Slnečnej sústave

Urán
Zdroj: NASA

Urán patrí medzi zvláštnosti našej Slnečnej sústavy. Totižto väčšina planét má osu rotácie približne rovnakú, zatiaľ čo Urán ju má naklonenú až o 98 stupňov. Čo to znamená? Ak by ste naňho pozreli, zistili by ste nielen že sa „krúti“ do iného smeru než väčšina planét, ale vyzerá, ako keby sa krútil do boku.

Urán
Zdroj: youtube.com (NASAJPL)

Dominantná hypotéza hovorí o objekte, ktorý kedysi dávno narazil do planéty a tým ju „prevrátil.“ Nie je to úplne nemožná situácia, avšak ukrýva v sebe kopu nezrovnalostí. Vedci z Marylandu v USA však prišli s novým scenárom, ktorý tieto nezrovnalosti adresuje. Podľa nich sa os Uránu naklonila vďaka obrovskému prstencu. V porovnaní so Saturnom je jeho prstenec takmer neviditeľný, no dôkazy ukazujú na to, že v minulosti mohla mať táto planéta naozaj bohatý systém prstencov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zvláštna planéta

Tie boli tak veľké, že spôsobili vychýlenie osi planéty, ktorá následne začala „tancovať.“ Vplyvom obežnej dráhy okolo Slnka sa jej os dokázala vychýliť až do takej podoby, ako ju poznáme dnes. Tieto dva pohyby, pohyb planéty okolo svojej osi a pohyb planéty okolo Slnka, sa zosúladili a tento jav sa nazýva rezonancia. V našej Slnečnej sústave k nej už párkrát došlo, hlavne medzi jednotlivými vesmírnymi telesami. Napríklad Pluto a Neptún majú orbitálnu rezonanciu v pomere 2:3, čo znamená že zatiaľ čo Pluto obehne dvakrát okolo Slnka, Neptún obehne trikrát.

Rezonancia môže nastať aj medzi osou rotácie planéty a jej pohybe okolo Slnka. Práve táto zhoda môže viesť k obrovským vychýleniam v osi planéty, presne takým, ako môžeme pozorovať na Uráne. Astronómovia Rogoszinski a Hamilton taktiež navrhli použiť veľký prstenec pre svoje simulácie. Ukázalo sa, že ten tak isto dopomohol k nakloneniu planéty, no v simuláciách nedokázali nakloniť Urán do takého bodu, v akom sa nachádza v skutočnosti.

„Vo všetkých našich simuláciách sme dosiahli náklon okolo 70 stupňov, čo nie je 98, ktoré má planéta v skutočnosti,“ vyjadrili sa astronómovia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre