SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Vedci prišli s prelomovým objavom. Objavili modifikovaný enzým, ktorý rozkladá PET fľaše!

Najnovší vedecký objav nám dodáva aspoň ako takú nádej v záchrane nášho životného prostredia. Podarí sa však tentokrát dotiahnuť do konca?

Svitá nám a životnému prostrediu okolo nás na lepšie časy? Najnovší vedecký objav by konečne mohol aspoň čiastočne rozlúsknuť problémy s rozkladaním a opätovnou recykláciou vybraných plastov. Vedci z University of Texas z amerického mesta Austin vo svojej novej štúdii (via Futurism) popísali novo-objavený proces rozkladania tzv. PET plastov. Tie tvoria až 12% celkového svetového odpadu a momentálne spôsoby ich recyklácie nie sú zrovna najúčinnejšie.

Nový enzým rozkladajúci PET fľaše

Vedci vo svojej najnovšej štúdii popísali nie len samotný proces recyklácie, ale aj bližšie detaily pri vývoji konkrétneho procesu. Jeho podstatou je totižto úplne nový enzým, ktorý sa dokáže popasovať práve s problémovými PET plastmi. Zaujímavosťou však v tomto prípade je, že nový modifikovaný enzým nebol nájdený náhodne. Išlo totižto o cielené hľadanie nových možností pomocou moderného strojového učenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obrovské výhody oproti bežnej recyklácii

Novo-objavený enzým slúžiaci na tzv. proces depolymerizácie prináša oproti bežnému spôsobu recyklácie týchto plastov hneď viaceré výhody. Najväčšou výhodou je pomerne rýchle rozkladanie plastov na nižšie štruktúry. Proces totižto zaberie zhruba týždeň, no koncovým produktom sú monoméry. Tie je následne možné opätovne využiť na výrobu PET plastu a to bez akýchkoľvek kompromisov.

„Má to výhody oproti tradičnej recyklácii plastov,“ povedal Hal Alper, profesor chemického inžinierstva a autor článku pre portál Vice . „Ak by ste roztavili plast a potom ho preformovali, začali by ste strácať integritu plastu v každom kole, ktorým prechádzate s recykláciou.“

Pri normálnej recyklácii totižto dochádza k výraznej degradácii jednotlivých plastov. Častokrát sú miešané s inými druhmi plastu, no najväčšou prekážkou je ich roztavovanie a vyrábanie plastu z tohto recyklátu. Výsledné produkty však nemajú už také vlastnosti, ako úplne novo vytvorené plasty. Dochádza tak síce ku recyklácii, no proces nie je možné opakovať donekonečna a vybrané plasty nemožno úplne nahradiť ich recyklovanými alternatívami.

Vedci majú pred sebou ešte ďalšiu výzvu

Výhody najnovšieho enzýmu sú tak nesporné, no momentálne majú vedci pred sebou ďalší ťažký oriešok. Ďalším krokom pri skúmaní tejto technológie je vymyslenie celého technologického procesu tak, aby sa dal škálovať a použiť v priemyselnom meradle. Tento krok rozhodne nie je ľahký, keďže práve na ňom už v minulosti pohoreli podobné štúdie z minulosti. Jedným z najčastejších problémov pri prípadnom vymýšľaní reálneho technologického procesu boli v histórii najmä pôsobnosť enzýmu pri rôznych teplotách, úrovniach pH a samozrejme, cena procesu. Vedci však už dnes vedia, že tento konkrétny enzým by si rôznymi teplotami a úrovňami pH nemal mať problémy. Tak či tak však bude vývoj celého procesu ešte beh na dlhú trať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close