SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci objavili sústavu, ktorá je ideálna pre štúdium vývoja planét

Mladá hviezda, podobná Slnku, ponúka vedcom získania odpovedí na otázky, na ktoré sme nemali odpovede.

Vedcom sa nedávno podarilo objaviť novú sústavu, ktorá im ponúka jedinečnú príležitosť, píše potál SciTech Daily. Budú mať šancu pozorovať skupinu „rastúcich“ planét. 

Ide o sústavu TOI 451, ktorá je tvorená najmenej tromi planétami, ktoré obiehajú okolo hviezdy. Veľkosť týchto planét by sa mala pohybovať medzi veľkosťou Zeme a planéty Neptún. Výskum zároveň tvrdí, že s použitím Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu a nového teleskopu Jamesa Webba budú môcť skúmať atmosféru každej planéty. Ide o mimoriadne cenné dáta, ktoré by nám mohli bližšie prezradiť to, ako sa sústavy podobné tej našej, môžu časom vyvíjať. Sústava TOI 451, so svojimi planétami, sa od zeme nachádza približne 404 svetelných rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podobná sústava

K objaveniu sústavy pomohli vedcom hlavne dáta z prieskumu TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey System). Ten odhaľuje nové planéty pomocou tranzitnej metódy. Keď planéta prejde popred svoju hviezdu, jasnosť hviezdy klesne a TESS túto zmenu zachytí. Podľa toho vieme určiť, že okolo hviezdy obieha nejaké kozmické teleso.

„Hviezda v sústave TOI 451 je veľmi podobná nášmu Slnku, avšak je oveľa mladšia,“ vysvetľuje Elisabeth Newton, ktorá pomáha viesť nový výskum.

Zaujímavosťou je, že planéty obehnú svoju hviezdu od 2 do 16 dní. Hviezda TOI 451 je členom rodiny Pisces-Eridanus, čo je prúd mladých hviezd, ktorý sa tiahne južnou galaktickou hemisférou. Vedci doposiaľ objavili viac ako 4-tisíc exoplanét, no ak ide o sústavy s viacerými planétami, ktoré sú relatívne mladé, objavených ich bolo iba sedem. Objavenie niekoľkých planét v rovnakej sústave vedcom zároveň umožňuje jednotlivé planéty porovnávať. Zamerať sa tiež môžu na vývoj každej jednej z nich a či dochádza k vzájomnému ovplyvňovaniu.

Okrem planét však vedci objavili ešte niečo. Ide o prašný prstene, ktorý sa v mnohých smeroch podobá na asteroidový pás, ktorý môžeme nájsť aj v našej Slnečnej sústave. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close