Vedci konečne objavili medzičlánok, ktorý prepája malé a supermasívne čierne diery

Zrážku dvoch malých čiernych dier odhalili pomocou gravitačných vĺn

čierna diera
Zdroj: NASA

7 miliárd svetelných rokov od nás sa odohrala vesmírna zrážka, ktorá prostredníctvom gravitačných vĺn priniesla vedcom informácie, po ktorých intenzívne pátrali už niekoľko rokov. Píše o tom portál Science Alert.

Išlo o kolíziu dvoch čiernych dier, ktoré dokázali potvrdiť existenciu záhadných „stredných“ čiernych dier. Tie sú podľa teórie akýmisi medzičlánkami medzi čiernymi dierami s hmotnosťou hviezdy a supermasívnymi gigantmi. Nielenže zrážka dvoch čiernych dier vyústila vo vytvorenie strednej čiernej diery, vedci sa domnievajú, že jedna z nich bola ďalším vesmírnym unikátom. Išlo o čiernu dieru, ktorá by technicky nemala existovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je to naozaj pozoruhodný objav, no prináša viac otázok ako odpovedí,“ vyjadril sa fyzik Alan Weinstein.

Chýbajúci medzičlánok

Signál po zrážke, vo forme gravitačných vĺn, bol zachytený dvojicou interferometrov LIGO a Virgo, 21. mája 2019. V porovnaní s predchádzajúcimi detekciami bol signál extrémne krátky. Vedcom sa ale podarilo odhaliť, že výsledkom zrážky bola väčšia čierna diera s hmotnosťou 142-násobku Slnka. Dve menšie čierne diery vážili 66 a 85-násobok Slnka. Ide o najmasívnejšiu zrážku čiernych dier, akú sa vedcom podarilo za posledných 5 rokov, odkedy zachytili prvé gravitačné vlny, objaviť. Problém mali vedci s čiernou dierou, ktorá mala 85-násobok hmotnosti Slnka. Podľa súčasných modelov, nedokáže z jednej hviezdy vzniknúť čierna diera, ktorá má viac ako 66-násobok hmotnosti Slnka.

„Hneď od začiatku nás signál, ktorý bol mimochodom dlhý len desatinu sekundy, nútil nájsť jeho zdroj,“ hovorí teoretická fyzička Alessandra Buonanno.

Objav vedcov priniesol svetlo ešte do jednej vesmírnej záhady, a to ako sa čierne diery stávajú supermasívnymi. Už stredné čierne diery sú pre vedcov záhadou, pretože čierna diera sa nedá priamo pozorovať, dokým aktívne nepožiera materiál okolo seba. Navyše známych stredných čiernych dier je vo vesmíre veľmi málo. Vedci ale môžu pozorovať gravitačné vlny čiernych dier, ktoré obiehajú blízko okolo seba. Následne potom môžu pozorovať ich zlúčenie priamo. Presne takéto pozorovanie dokázalo odhaliť aj stredné čierne diery.

Vedci dlho nevedeli, ako dokážu supermasívne čierne diery narásť do takých enormných rozmerov. Netušili, či vzniknú „len tak“, alebo postupne narastajú, pri zrážkach s inými čiernymi dierami. Stredné čierne diery preto spájajú medzeru, ktorá bola doteraz medzi malými čiernymi dierami a supermasívnymi čiernymi dierami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre