Popredný analytik hovorí o možnom konci pôsobenia Huaweiu na trhu so smartfónmi. Čo si o tom myslíte?

Popredný analytik Ming-Chi Kuo vyjadril obavy ohľadne budúcnosti spoločnosti Huawei

Huawei Mate 30
Zdroj: Youtube (techline - Linus)

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei bola vtiahnutá do ekonomického konfliktu medzi USA a Čínou, ktorý vyústil do veľkých reštrikcií. V súčasnosti spoločnosť Huawei nielenže nemôže aktívne obchodovať s americkými firmami bez udelenia špeciálnej licencie zo strany americkej vlády, ale nemôže obchodovať ani so spoločnosťami, ktoré využívajú na výrobu svojich tovarov a služieb americké technológie. Tento konflikt sa pritom v rôznej intenzite ťahá už viac ako 1 rok.

Na začiatku to vyzeralo nevinne

Prvý rok sankcií vyzeral zo strany USA ako nevydarený pokus o poškodenie spoločnosti Huawei, pričom sa rysovalo aj jeho čiastočné vyriešenie, kde by každý dostal to svoje. Minuloročný summit G20 priniesol čiastočne uvoľnenie napätia a americká vláda začala licencovať viaceré spoločnosti, aby mohli aj naďalej spolupracovať s Huawei. Americký prezident však otočil o 180 stupňov a licencovanie spoločností bolo pozastavené.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neskôr do hry prišla takzvaná „Malá dohoda“, ktorá mala priniesť žiadané uvoľnenie sankcií. Nestalo sa tak. Táto dohoda pritom vyzerala veľmi sľubne, dokonca aj americký prezident, Donald Trump, veril v úspešný koniec.

Na konci dňa však vyplávalo na povrch, že spoločnosť Huawei nebude jej súčasťou.

V tomto roku okrem toho, že došlo k sprísneniu sankcií v spojitosti s možnosťami obchodovania s neamerickými firmami (najväčší dopad to malo v súvislosti so spoločnosťou TSMC, ktorá bola doposiaľ hlavným dodávateľom procesorov), tak spoločnosti Huawei vypršala aj niekoľkokrát predĺžená licencia, ktorá umožňovala kooperáciu s Googleom. Huawei sa k tejto problematike však vyjadril, že používatelia starších zariadení v podstate nijak nepocítia zmeny, ktoré vyplynuli z ukončenia platnosti licencie. Smartfóny budú aj naďalej dostávať aktualizácie vrátane bezpečnostných záplat, tak ako tomu bolo doposiaľ.

Bývalý šéf Google Eric Schmidt prezrádza, čo stojí za „nevraživosťou“ USA voči Huawei

Čaká nás koniec telefónov Huawei?

Portál androidheadlines.com prišiel so zaujímavými vyjadreniami analytika Ming-Chi Kuo, ktorý patrí vo svojom odbore medzi vysokovážené odborné kapacity. Ten sa vyjadril, že v prípade najlepšieho scenára, ak nedôjde k zásadným zmenám (napríklad nebude umožnené spoločnosti odoberať procesory od MetiaTeku, TSMC a podobne), tak Huawei stratí značnú časť trhového podielu. Odôvodňuje to tým, že Huawei stratí  krok s tými najlepšími hráčmi na trhu a jeho produkty nebudú už natoľko konkurencieschopné ako doposiaľ . V tom najhoršom prípade, ak by sa podmienky ešte viac zhoršili, však predikuje, že Huawei by mohol teoreticky opustiť trh so smartfónmi. Za touto úvahou stojí to, že okrem procesorov, by spoločnosti Huawei mohol byť obmedzený prístup aj k ďalším komponentom, ktoré sú vyrábané za pomocou amerických technológií.

Čo oficiálne stojí za konfliktom medzi USA a Huawei?

Spoločnosť Huawei je už dlhšiu dobu obviňovaná zo strany USA z možnej špionáže. Američania dokonca vzniesli voči Huawei aj oficiálne žalobu, ktorá mala cez viac ako 50 strán. Druhým dychom však treba dodať, že z výrazne väčšej časti obsahuje len domnienky, a nie dôkazy.

Huawei dlhodobo odmieta obvinenia, ktoré sú spoločnosti dávané za vinu a žiada, aby boli zverejnené dôkazy, ktoré by takúto činnosť dokazovali. Doteraz sa tak nestalo. 

Len pre zaujímavosť, touto cestou by sme Vám chceli dať do pozornosti správy z prvej polovice tohto mesiaca, kedy sme sa venovali krokom Číny, ktorá najala stovku expertov zo spoločnosti TSMC, ktorá by mala dopomôcť k rozbehu domáceho polovodičového priemyslu. Okrem iného sme spomínali, že Číne sa podarilo na svoje územie celkovo dotiahnuť v poslednom období viac ako 3 000 čipových expertov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre