BezpečnosťSpravodajstvoWindows

Váš počítač so systémom Windows je ohrozený. Microsoft začína distribuovať dôležitú aktualizáciu!

Chyba „PrintNightmare“ je natoľko závažnou, že Microsoft sa rozhodol aktualizovať aj Windows 7, ktorý už nie je oficiálne podporovaný.

Vo Windows 10 bola objavená závažná chyba, na ktorú najnovšie reaguje Microsoft. Spoločnosť začala distribuovať aktualizáciu, ktorej cieľom je zaplátať kritickú chybu v službe Windows Print Spooler. Na tému upozorňuje portál TheVerge.com

Zraniteľnosť nesie názov „PrintNightmare“ a odhalená bola len niekoľko dní dozadu a to niechtiac, keď bezpečnostní výskumníci nedopatrením zverejnili kód zneužitia proof-of-concept (PoC). 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Microsoft reagoval na túto chybu promptne a to z dôvodu, že ide o chybu z kategórie kritických. Dôvodom je, že útočník pri využití tejto chyby môže prevziať kontrolu nad zariadením obete. To útočníkovi otvára cestu na úpravu údajov, vrátane kopírovania a mazania súborov používateľa, inštalácie programov a vytvárania ďalších používateľských účtov s úplnými oprávneniami. A to všetko úplne na diaľku a bez vedomia používateľa. 

„Útočník, ktorý úspešne zneužije túto chybu, môže spustiť ľubovoľný kód s oprávneniami SYSTÉMU“ píše Microsoft v súvislosti s touto chybou. Spoločnosť ďalej dodáva: „Spoločnosť Microsoft ukončila vyšetrovanie a vydala bezpečnostnú aktualizáciu, ktorá túto chybu zabezpečenia rieši.“

Microsoft vzhľadom na závažnosť chyby urobil neobvyklý krok a vydal aktualizáciu aj pre už neodporovaný Windows 7

Preto dlho neváhajte s aktualizáciou systému. Microsoft od včerajšieho dňa začal uvoľňovať aktualizáciu, ktorá zabraňuje využitiu zraniteľnosti „PrintNightmare“. Spoločnosť odporúča stiahnuť si ju a nainštalovať hneď, ako  vám ju systém ponúkne.

Odporúčame vám preto zavítať do nastavení systému a do sekcie Aktualizácie. Následne dajte vyhľadať dostupné aktualizácie, aby ste si ju mohli stiahnuť a nainštalovať. V prípade, ak vám ju systém neponúkne, tak tento postup opakujte s odstupom niekoľkých hodín.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close