AutáSpravodajstvo

V Česku a na Slovensku opäť rastú ceny ojazdených áut

Cena ojazdených automobilov na Slovensku vcelku rýchlo rastie. Podobne je na tom aj Česko

Prvé 4 mesiace tohto roka predaje nových áut v porovnaní s predošlým rokom  boli vcelku slabými. V Európe sa podľa analytikov z JATO Dynamics predalo o viac ako 2-milióny áut menej. Dôvody prečo tomu tak bolo, asi netreba nikomu zvlášť vysvetľovať. Najväčší slovenský autobazár AAA Auto prišiel so zaujímavými číslami, ktoré hovoria o vývoji priemernej ceny  ojazdených áut od februára toho roka po jún.

Priemerná cena už presiahla  predkrízovú úroveň

Zatiaľ čo s nástupom pandémie z grafu nižšie možno vyčítať, že cena ojazdených automobilov na Slovensku bola na úrovni 8610€, tak ohlásením prvých reštrikcií zo strany vlády sa priemerná cena vozidiel prepadla približne o 400€. Dnes je situácia však úplne iná, priemerná cena ojazdených vozidiel presiahla už viac ako 9000€. Píše AAA Auto vo svojej tlačovej správe.

vyvoj cenu ojazdenych automobilov AAA Auto
Zdroj: aaaauto

Prečo je tomu tak vysvetľuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva spoločnosti AURED Holdings, ktorá prevádzkuje AAA Auto.

„Ešte pred príchodom pandémie sa plnili predikcie ekonómov ohľadom zdražovania automobilov. Núdzový stav tento trend na chvíľu pozastavil. Zatiaľ, čo si vo februári zákazníci u nás kupovali autá v priemere za 8 610 eur, v dobe núdzového stavu sme museli my aj ďalší predajcovia výrazne znížiť ceny automobilov, aby sme ustáli obdobie nižšieho záujmu o vozidlá. Priemerná cena sa tak dostala až na 8 160 eur. Vzhľadom k nedostatku automobilov na trhu spôsobeným výpadkami vo výrobe došlo opäť veľmi rýchlo k navýšeniu ceny, a to aktuálne v priemere na 9 013 eur.  Na celom trhu budú ceny aj naďalej rásť,…“

Ako môžete čítať vyššie, tak aktuálna cena ojazdených áut vo všeobecnosti rastie. Topolová to odôvodňuje tým, že na trhu je celkovo nedostatok áut. Topolová ďalej dodáva:

„Aj keď sú Slováci stále opatrní, rastie záujem o nákup ojazdených automobilov, pretože mnohí si uvedomujú, že výber vozidla bude obmedzenejší a menej výhodný,…“

Topolová ďalej dodáva, že na tomto rastie cien sa podieľajú jednotlivé kategórie automobilov rôzne. Odôvodňuje to tým, že je absolútny nedostatok vybraných modelov áut na trhu, resp. ich mladších verzií. Druhým dychom však dodáva, že pri niektorých modeloch cenový pohyb bol menej citeľným.

„Napríklad dlhodobo najpredávanejšia Škoda Octavia vyjde len o 8 percent drahšie než v marci alebo v apríli. Rozdiel v cene nie je ale spôsobený nižším dopytom, ale razantným úbytkom mladších a menej ojazdených verzií týchto automobilov na trhu,…“

Podobná situácia je aj v susednom Česku

Aktuálny rast cien je pritom badateľný aj na nám najbližšom susednom trhu, hoci ešte nedosiahol predkrízovú úroveň. Nižšie na grafe si môžete pozrieť vývoj priemernej ceny ojazdených automobilov v ČR.

vyvoj cien ojazdenych automobilov v CR_aaaauto
Zdroj: aaaauto
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close