„Už stihli nahradiť Huawei“. Hovorí taiwanský minister o TSMC

TSMC malo už stihnúť nahradiť absenciu zákaziek po tom, ako Američania obmedzili spoločnosti Huawei kooperovať s ďalšími firmami

Huawei TSMC procesory
Zdroj: Huawei, TSMC, Vosveteit.sk (koláž)

Taiwanský výrobca procesorov spoločnosť TSMC zažila v priebehu mája vcelku veľký šok. Dôvodom bolo, že americké úrady rozšírili sankcie voči Huawei, ktoré obmedzili možnosti kooperácie medzi oboma spoločnosťami. Rozšírené sankcie spočívali v tom, že Huawei nemôže nakupovať nie len produkty a služby pôvodom z USA, ale už aj od spoločností, ktoré využívajú na ich výrobu americké technológie. Len pre zaujímavosť, rozšírenie sankcií bolo oznámené približne 1 hodinu po tom, ako sa americký prezident a TSMC dohodli na tom, že taiwanská spoločnosť v USA preinvestuje 12-miliárd dolárov. Kto vie, či by TSMC pristúpilo na dohodu, ak by vedeli, že o hodinu neskôr  stratia jedného z najväčších klientov, ktorý sa podieľal na tržbách spoločnosti 5  miliardami dolárov.

Spoločnosť Huawei krátko pred oznámením nového kola sankcií urobila jednu z väčších objednávok procesorov, vďaka čomu sa  čínsky technologický gigant vyhol prípadným nepríjemnostiam s nedostatkom procesorov. V súčasnosti však spoločnosť musí aktívne hľadať alternatívnych dodávateľov, pričom sa už spoločnosti rysujú viaceré kľúčové spolupráce. Dopady na používateľov zariadení Huawei budú teda minimálne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie Kung Ming-hsin, taiwanský minister obchodu, počas Národnej rady pre rozvoj povedal, že týmto krokom Američania „cielili“ na jednu spoločnosť, a nie na Taiwan, ako jedného z najväčších obchodných partnerov Číny.  Na tému upozorňuje agentúre Reuters.

„Spojené štáty nepožiadali Taiwan o prerušenie všetkých vzťahov s Čínou. Zameriava sa na Huawei, “ povedal Kung novinárom v Taipei.

Ďalej dodal, že spoločnosť TSMC hoci utrpela týmto krokom škody, tak aj napriek tomu sa bola schopná vysporiadať s touto situáciou veľmi rýchlo. Hovorí, že spoločnosť už stihla vyplniť „medzeru“ absentujúcich objednávok novými partnermi.

„Pokiaľ ide o TSMC, hoci ich objednávky už neobsahujú Huawei, tak boli rýchlo naplnené, pretože ich ďalší  (pozn. redakcie: zákazníci) skutočne potrebujú,“ uviedol Kung.

Spoločnosť TSMC sa odmietla k slovám ministra vyjadriť. Len pre zaujímavosť TSMC dostali koncom mája veľkú zákazku od spoločnosti Apple, pre ktorú bude vyrábať procesory pre iPhone 12 zariadenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre