SpravodajstvoTechnológie

Tri štvrtiny nových smartfónov budú do roku 2022 disponovať integrovaným čipom pre umelú inteligenciu

I keď o tom väčšina z nás ani len netuší, umelá inteligencia je už v týchto momentoch takmer všade okolo nás. Väčšina elektroniky už umožňuje používanie viacerých inteligentných funkcionalít, ktorých veľká väčšina prebieha práve prostredníctvom cloudu, kde umelá inteligencia „fyzicky“ spracováva všetky požiadavky a potreby používateľov. Výrobcovia smartfónov, či iných prenosných zariadení, si ale dôležitosť umelej inteligencie, ktorá je dostupná kdekoľvek a kedykoľvek, naozaj uvedomujú. Výsledkom toho je integrácia AI čipov priamo do útrob takýchto zariadení, vďaka čomu je odozva umelej inteligencie nie len rýchlejšia, ale aj oveľa viac intuitívnejšia a prirodzenejšia pre daného používateľa.

Budúcnosť umelej inteligencie

Momentálne takýmto integrovaným AI čipom disponujú iba niektoré značky, spomenieme určite Apple, Huawei, Samsung, či Qualcomm. Výhody integrovaného AI čipu ale nie sú samozrejmosťou a väčšinou si ich môžu užiť iba majitelia vlajkových lodí. Najnovšie technologické „posuny“ v rámci výpočtovej techniky ale zaručujú oveľa lepšiu budúcnosť umelej inteligencie v rámci integrácie v smartfóne. Najnovšie štúdie naznačujú, že počet zariadení s integrovaným AI čipom by do roku 2022 mohol narásť zo 190 miliónov na až 1,25 miliardy. V praxi by to znamenalo, že integrovaným AI čipom by disponovali zhruba 3/4 všetkých zariadení, ktoré budú vyrobené v danom roku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Povinná výbava každého zariadenia

Integrovaný čip pre umelú inteligenciu bude v krátkej budúcnosti určite štandardom. Veľká časť z nás už dnes aktívne využíva hlasových asistentov, ktorí momentálne bežia na cloude. Umelá inteligencia sa ale stará aj o vylepšovanie fotografií, či videí. Záber umelej inteligencie v smartfónoch je aktuálne už pomerne naozaj veľký, no v budúcnosti bude určite ešte masívnejší.

5G pripojenie zvýši výkonnosť zariadení, no AI čip nenahradí

Rýchlosť umelej inteligencie na cloude by mohlo čiastočne vyriešiť 5G pripojenie, ktoré má ponúknuť nie len naozaj obrovské prenosové rýchlosti, ale hlavne enormne nízku latenciu. 5G siete budú stáť ale hlavne za možnosťou využívania silnej výpočtovej techniky, ktorú nemusíte mať doma so sebou. Otázku s rýchlosťou umelej inteligencie to však úplne nevyrieši. Dedikovaný AI čip je tak jediným možným riešením, ako vtesnať inteligenciu a každodenného pomocníka do vrecka. Využívanie integrovaného AI čipu so sebou nesie aj jeden naozaj zaujímavý benefit, ktorý bude v budúcnosti ešte cennejší, ako dnes. Smartfón s integrovaným AI čipom totižto nebude musieť neustále komunikovať s cloudom, kde neustále odosiela informácie o vás, o vašom hlase, otázkach, či vašich potrebách. Budúcnosť integrovaných AI čipov tak zaručuje aspoň čiastočné zlepšenie súkromia a bezpečnosti.

Qualcomm a MediaTek pôjdu do popredia

Niet žiadnych pochýb, že do súboja o najlepšiu dedikovanú umelú inteligenciu sa zapoja aj ďalší výrobcovia mikročipov. Medzi najväčších potencionálnych priekupníkov sa v budúcnosti zariadia aj už spomínaný Qualcomm, ako aj spoločnosť MediaTek. Qualcomm so svojim inteligentným riešením prišiel už pred nejakým časom, no ešte väčší zlom nastane, ak svoje riešenie naplno uvedenie do prevádzky spoločnosť MediaTek. Obe spoločnosti totižto dodávajú mikročipy do väčšiny Android smartfónov a práve MediaTek je spoločnosť, ktorej výrobky poháňajú tie najlacnejšie modely. Pre bežných zákazníkov to teda znamená, že už čoskoro budú mať aj oni umelú inteligenciu vo vrecku, čím sa AI čip nestane iba výsadou vlajkonosičov známych značiek.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close