SpravodajstvoTechnológie

Toyota plánuje ďalšiu generáciu elektrických áut vybaviť strechou so solárnymi panelmi nového typu

Spoločnosť Toyota testuje nový typ solárnych striech umiestnených na streche vozidla. Prvé výsledky naznačujú, že dokážu zvýšiť dojazd o desiatky kilometrov

Hoci automobilka Toyota dnes nemá na trhu žiaden automobil plne poháňaný elektrinou, tak aj napriek tomu v  súčasnosti experimentuje s novou generáciou solárnych panelov  umiestnených na streche automobilu.

Toyota v  súčasnosti podľa známych informácií nepracuje na žiadnom automobile s plne autonómnym systémom, tak aspoň pracuje  na vývojí novej generácii elektrických vozidiel s dlhším dojazdom, bez potreby nabíjania prostredníctvom nabíjacích staníc. Spoločnosť len nedávno začala verejne testovať novú verziu automobilu Prius so strechou pokrytou slnečnými panelmi novej generácie s jediným cieľom – zvýšiť dojazd vozidla. Podľa všetkého sa to spoločnosti aj podarilo. Konkrétne pomocou úpravy strechy, ktorá je pokrytá novou generáciou solárnych panelov sa podarilo zvýšiť dojazd hybridného elektromobilu v laboratórnych podmienkach  o 44,5 kilometra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
toyota solarne panely na aute
Zdroj: Toyota

Pilotný projekt v  reálnych podmienkach spoločnosť plánuje spustiť ešte v priebehu tohto mesiaca. Len pre zaujímavosť, hrúbka solárnych panelov je len 0,03 milimetra a majú schopnosť generovať output energie až do 860W. Spoločnosť zatiaľ však bližšie nešpecifikovala dátum, kedy by sme mohli vidieť mobil s  touto technológiou na cestách. V zákulisí sa však hovorí o roku 2022, kedy chce spoločnosť uviesť na trh prvý automobil plne poháňaný elektrickou energiou.

Toyota auto pohanane solarnymi panelmi prototyp_2
Zdroj: Toyota

Nižšie si môžete pozrieť porovnanie základných špecifikácií súčasného automobilu Prius PHV, ktorá je vybavená solárnou strechou a prototypom vozidla, na ktorom aktuálne spoločnosť pracuje.

Výkonnosť vozidla Vozidlo
Prius PHV
(Solar charging system)
Demo car
Účinnosť solárnych panelov 22.5% 34%-plus
Maximálny generovaný výkon do 180 W Odhadom do 860 W
Maximálny počet extra kilometrov za deň  do 6.1 km do 44.5 km

Zdroj: global.toyota

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close