SpravodajstvoVeda a výskum

Toľko čiernych dier pokope ste ešte nevideli: Astronómovia vydali novú mapu

Každá bodka na obrázku predstavuje jednu supermasívnu čiernu dieru.

Medzinárodný tím astronómov publikoval mapu oblohy, na ktorej môžeme vidieť viac ako 25-tisíc supermasívnych čiernych dier, píše portál Phys.

Mapa bola publikovaná v denníku Astronomy & Astrophysics. V súčasnosti ide o najdetailnejšiu mapu oblohy, ktorá pracuje z takzvanými „nízkymi rádiovými frekvenciami“. Vedci použili na vytvorenie mapy 52 staníc, ktoré sa nachádzali v 9 európskych krajinách. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o normálnu mapu, ktorá zachytáva tisíce hviezd. Opak je však pravdou a každé jedno svetielko, ktoré môžete na obrázku vidieť je samostatná supermasívna čierna diera, nachádzajúca sa v odľahlej galaxii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Výsledná mapa je výsledkom mnohých rokov tvrdej práce so zložitými dátami. Museli sme prísť na to, ako pretvoriť rádiové signály na obrazy oblohy,“ vyjadril sa Francesco de Gasperin, z Universität Hamburg.

Pozorovania v dlhších rádiových vlnových dĺžkach je zložité, pretože Zem je obklopená ionosférou. Je to vrstva voľných elektrónov, ktorá sa správa ako zahmlená šošovka ktorá sa pohybuje naprieč rádiovým teleskopom. Spoluautor štúdie tento efekt prirovnáva k človeku, ktorý sa na svet pozerá ponorený pod vodou. Svetlo, ktoré dopadá na vodnú hladinu zalomí svetelné lúče a pokriví náš pohľad.

Čierne diery
Zdroj: LOFAR/LOL Survey

Len začiatok

Nová mapa čiernych dier bola vytvorená s pomocou 256 hodín pozorovania severnej oblohy. Výskumníci použili na zostavenie mapy superpočítače s novými algoritmami, ktoré dokážu vplyv ionosféry vyrovnávať. Na to, aby mohli byť výsledky čo najpresnejšie sa musel algoritmus obnovovať každé štyri sekundy. Vedci sú však z výsledkov nadšení.

„Po mnohých rokoch softwarového vývoja som rád, že sa konečne niečo podarilo a môžeme vidieť prvé výsledky,“ vyjadril sa vedúci Leiden Observatory Huub Rôttgering.

Mapa, ktorú vedci zhotovili pokrýva len 4 percentá severnej oblohy. Astronómovia plánujú pokračovať, kým sa im nepodarí zmapovať celú severnú oblohu. Okrem supermasívnych čiernych dier pomôže táto mapa vedcom lepšie poznať veľké štruktúry, ktoré sa vo vesmíre nachádzajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close