Spravodajstvo

Teória mŕtveho internetu: Zomrel v roku 2016 internet, ako ho poznáme?

Nedávno začala práve na nete kolovať bláznivá, no pomerne zaujímavá konšpiračná teória.

Určite ste si už všimli na internete citát, z ktorého sa takmer okamžite stal hit. Jednoduchá úderná správa, s ktorou sa vie stotožniť takmer každý. Samozrejme, citát si získal množstvo lajkov, no o pár dní, či týždňov sa objavil ďalší. Slová sú trochu poprehadzované, no v princípe ide o to isté posolstvo. BUM! Opäť obrovský úspech.

Netrvá dlho a na nete môžete objaviť stovky rovnakých citátov, ktoré šíria rovnakú správu. Niektorí ľudia sa začali zamýšľať nad tým, či sa za každým jedným profilom skrýva naozajstná osoba, ktorá prežíva presne rovnaké strasti a zdieľa ich na internete, ako stovka ďalších osôb. No a tak vznikla konšpiračná teória, ktorá sa nazýva Teória mŕtveho internetu. O nej píše aj portál The Atlantic.

Určite viete, že konšpiračné teórie nepatria medzi tie najdôveryhodnejšie, no aspoň ide o zaujímavé čítanie. Rovnako to je aj v prípade tejto teórie, ktorá tvrdí, že internet ovládla umelá inteligencia a väčšina príspevkov, ktoré na sociálnych sieťach svietia, neprišli od skutočných ľudí, ale boli vytvorené strojom.

Konšpirátori tvrdia, že internet, ako ho poznáme, zanikol niekedy v roku 2016 a 2017. Dnes ide o pusté miesto, kde by ste človeka nenašli. Objavujú sa ale príspevky, ktoré sú „údajne“ vytvorené ľuďmi. Nenechajte sa zmiasť, lebo podľa tejto teórie je to všetko obsah generovaný umelou inteligenciou a šírené botmi.

Aby toho nebolo málo, obsah šíri aj skupina živých influencerov, ktorí sú na výplatnej páske obrovských korporácií a vlády. Lenže prečo by takéto niečo vôbec vzniklo? No preto, aby nás donútili kupovať si rôzne veci.

Samozrejme, že ako každá správna konšpiračná teória, aj táto má svoje dôkazy, ktoré by vás mali presvedčiť o tom, že je naozaj skutočná. Svoje svedectvo poskytol aj užívateľ s prezývkou IlluminatiPirate, ktorý sa vyjadril nasledovne:

„Videl som rovnaké diskusie, rovnaké fotky a rovnaké odpovede, ktoré boli prispievané na internet v rozpätí niekoľkých rokov,“ píše IlluminatiPirate.

Ovládla internet umelá inteligencia?

Tvrdí, že všetka moderná zábava je vytváraná a odporúčaná algoritmom. Poukazuje na existenciu technológie DeepFake a na to, že dnes už všetko môže byť ilúziou.

Teória mŕtveho internetu sa radí medzi konšpirácie, ktoré sú na prvý pohľad smiešne. Čo už ale sranda nie je, je fakt, že sa táto teória začala medzi ľuďmi šíriť. Samozrejme, že niektorí teóriu akceptujú len sčasti. Dobrý argument povedal žurnalista Max Read. Vo svojej obhajobe konštatuje, že jedného času zaplavilo platformu YouTube toľko množstvo botov, že sa báli takzvanej inverzie. V tomto prípade by začal YouTube algoritmus chápať ľudí ako botov a botov ako reálnych užívateľov.

Zaujímavosťou ale je, že veľké sociálne siete podporujú užívateľov v tom, aby zakladali rovnaké konverzácie, čo vedie k tomu, že často môžeme vídavať rovnaký obsah. Ľudia sa v týchto prípadoch začínajú sami správať ako boti a preto môžeme častokrát vídať aj veľmi podobné odpovede.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close