Spravodajstvo

Tento veľký výrobca smartfónov sa postupne zo Slovenska vytráca. Xiaomi zas rastie

Pozrite si aktuálne trhové podiely predajcov smartfónov na Slovensku. Stále dominuje Samsung, rastie však Xiaomi. Huawei strmo padá.

Trh so smartfónmi sa v priebehu posledného roku viackrát otriasal a to najmä z dôvodu pretrvávajúcej pandémie, ktorá spôsobuje mnohým problémy. Xiaomi, (ex)druhý najväčší predajca smartfónov na svete, sa v 3. kvartáli tohto roka prepadol na tretiu priečku. Spoločnosť to obhajovala jednak tým, že produktová rada iPhone 13 zariadení je veľmi úspešnou, rovnako však uviedla, že nemajú dostatok komponentov pre svoje zariadenia, aby pokryli dopyt. Ako sa však darí jednotlivým výrobcom smartfónov na Slovensku? To je otázka, na ktorú prináša odpoveď portál gs.statcounter.com, ktorý prostredníctvom rôznych analytických nástrojov monitoruje trhové podiely výrobcov smartfónov.

Ktorý výrobca smartfónov je na Slovensku najväčším?

Predtým, ako sa vrhneme na štatistiky, tak treba uviesť, ako sú zbierané dáta. Spoločnosť Statcounter zbiera dáta prostredníctvom viac ako 2 miliónov internetových stránok a následne kombinuje tieto údaje a vytvára odhady. Inými slovami, dáta neodhaľujú skutočný stav na 100%, ale vzhľadom na veľkosť vzorky, vedia nám poodhaliť približné štatistické údaje s relatívne nízkou chybovosťou. Rovnako treba uviesť, že dáta nesledujú aktuálne predaje, ale celkový počet aktívnych zariadení na trhu konkrétnej značky telefónov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prejdime však už k samotným dátam. Ako môžete nižšie vidieť, tak dáta nižšie nezachytávajú len aktuálny trhový podiel výrobcov smartfónov, ale i trendy. Z štatistík plynie, že lídrom je spoločnosť Samsung, ktorá si vo všeobecnosti drží s minimálnymi výkyvmi rovnaký trhový podiel a to na úrovni okolo 27%. Na druhej strane, môžeme bádať mierny rast spoločnosti Apple, ktorá si v sledovanom období polepšila z 20,26% na 23,27%. Rovnako, rast zaznamenala i spoločnosť Xiaomi, ktorá za posledných 12 mesiacov podrástla z 14,42% na 18,49%. Samozrejme, keď niekto rastie, tak druhý musí strácať. Asi ako už tušíte, tak oči pre plač má spoločnosť Huawei, ktorá sa za posledných 12 mesiacov prepadla z 24,36% trhového podielu na 16,82%. Treba však dodať, že nedávno spoločnosť uviedla na trh vcelku podarený telefón Huawei Nova 9, opäť však bez podpory Mobilných služieb Google. Je preto otázne, či tento telefón pomôže zastaviť strmý pád spoločnosti.

trhove podiely vyrobcov smartfonov_trendy za poslednych 12 mesiacov
Zdroj: statcounter.com

Aktuálne trhové podiely najväčších predajcov smartfónov k novembru toho roka, sú na Slovensku nasledovné:

  • Samsung – 27,21%
  • Apple – 23,27%
  • Xiaomi – 18.49%
  • Huawei – 16,82%
  • Lenovo – 5,06%
  • Motorola – 3,61%

Od akého výrobcu smartfónu máte váš telefón? Kúpili by ste si opäť telefón rovnakej značky? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close