SpravodajstvoTechnológie

Samovražedná kapsula Sarco „prešla právnou kontrolou“ vo Švajčiarsku

Vo Švajčiarsu prístroj Sarco dostal zelenú. Ide o špeciálne vyvinutú komoru, ktorá slúži pre účel asistovanej sebevraždy.

Niekomu je dopriaty dlhý a hlavne zdravý život, a niekomu zas nie. Božie cesty sú nevyspytateľné a len málokto vie, čo ho ešte čaká. V niektorých prípadoch, keď ľudia trpia a nevidia svetlo na konci tunela, si radšej zvolia smrť, ako by si predlžovali agóniu. Jednou z mála krajín, ktorá podporuje asistované samovraždy za pomoci lekára, je Švajčiarsko.

V súvislosti s asistovanou samovraždou sa najnovšie dostáva do pozornosti médií nezisková organizácia Exit International. Ide o organizáciu, ktorá vyvinula samovražednú komoru vytlačenú prostredníctvom 3D tlačiarne, volá sa Sarco. Podľa správ publikovaných portálom SBC (Swiss Broadcasting Corporation) novovinuté zariadenie dostalo zo strany štátu zelenú, aby sa mohlo používať čoskoro v praxi. V súčasnosti využívanou metódou je použitie tekutého pentobarbitalu sodného. Po požití týchto medikamentov, pacient upadne do hlbokej kómy a to asi po dvoch až piatich minútach, pričom potom nasleduje smrť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sarco má priniesť do procesu smrti viac kľudu a pokoja

Nový prístroj Sarco ponúka iný prístup pre pokojnú smrť. S myšlienkou prišiel Dr. Philip Nitschke, ktorý navrhol zariadenie podobné rakve.

„Je to 3-D tlačená kapsula, aktivovaná zvnútra osobou, ktorá má v úmysle zomrieť. Stroj je možné odtiahnuť kamkoľvek na smrť. Môže to byť v idylickom vonkajšom prostredí alebo napríklad v priestoroch organizácie pre asistovanú samovraždu.“ hovorí Nitschke pre portál SBC.

Nitschke hovorí, že osoba si ľahne do špeciálne navrhnutej kapsule, pričom po sérii otázok, jej bude povolené stlačiť tlačidlo (ak bude schopná pohybu), ktoré zaháji celý proces. Kapsula sa následne zaplaví dusíkom a zároveň, bude odčerpaný kyslík a to približne do 30 sekúnd. Osoba sa bude cítiť trochu dezorientovaná a môže pociťovať i miernu eufóriu, kým stratí vedomie. Smrť nastáva prostredníctvom hypoxie a hypokapnie, nedostatku kyslíka a oxidu uhličitého. Neexistuje žiadna panika, žiadny pocit dusenia, dodáva Nitschke. Rovnako treba dodať, že Nitschke chce z celého procesu vynechať doktorov.

„Naším cieľom je vyvinúť systém skríningu umelej inteligencie na stanovenie mentálnej kapacity človeka. Prirodzene, existuje veľa skepticizmu, najmä zo strany psychiatrov.“

Sarco_pristroj na asistovanu sebevrazdu
Zdroj: Sarco

Autor projektu hovorí, že aktuálne majú k dispozícii 2 prototypy prístroja a v budúcom roku, bude pripravený i tretí, ktorý by sa mohol dostať už do ostrej prevádzky.

„Bez akýchkoľvek nepredvídaných ťažkostí dúfame, že budeme pripravení sprístupniť Sarco na použitie vo Švajčiarsku budúci rok. Doteraz to bol veľmi nákladný projekt, ale myslíme si, že už sme veľmi blízko k implementácii.“

Mimochodom, len v minulom roku služby asistovanej sebevraždy vo Švajčiarsku využilo 1300 ľudí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close