SpravodajstvoVeda a výskum

Do akej miery sú umelé listy schopné pomôcť našej planéte? Má tento vynález ambíciu ovplyvniť nepriaznivý vývoj klimatických zmien?

Umelé fotosyntetické systémy pohlcujúce oxid uhličitý a premieňajúce ho na palivo, ktoré boli doposiaľ testované len v laboratóriu, majú ambíciu byť vďaka výskumníkom použiteľné už aj v externom prostredí. Vďaka špeciálnym membránam môžu systémy vytiahnuť  CO2priamo zo vzduchu. Optimalizované listy by mohli v budúcnosti pomôcť napríklad aj v boji proti zmenám klímy.

Fotosyntéza je dômyselný patent prírody. V tomto veľmi zložitom procese premieňajú rastliny pomocou slnečnej energie vodu a oxid uhličitý na sacharidy. To, čo tieto organizmy prirodzene praktizujú po dobu miliónov rokov, sa vedci teraz snažia napodobniť. Pracujú na vývoji „umelých listov“ – umelých systémov pre fotosyntézu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by bolo možné umelo získať oxid uhličitý a premeniť ho do pohonných hmôt, nešlo by len o nový spôsob získavania dostupnej energie. Mohlo by sa tak týmto spôsobom zabrániť postupným zmenám klímy. Zatiaľ však stále chýba implementácia týchto myšlienok.

Najnovšie umelé listy fungujú dokonalo v laboratórnych podmienkach, pretože používajú čistý oxid uhličitý z tlakových nádob. Aby bolo možné úspešne realizovať systémy v reálnom svete, musia byť schopné čerpať  CO2 zo zmesí látok, ako je vzduch alebo spaliny, hovorí Meenesh Singh z University of Illinois v Chicagu. Výskumníci však postrádajú komponenty, ako sú membrány prírodných listov, ktoré regulujú výmenu plynu v rastlinách s okolitým vzduchom.

Singh a jeho kolegovia vyvinuli proces, pri ktorom umelé listy používajú plyn zo vzduchu pre ich fotosyntézu.

Čísla nepustia…

Kalkulácie vedcov ukazujú, že umelý list je až desaťkrát účinnejší ako prírodný, pokiaľ ide o konverziu oxidu uhličitého do paliva. 360 takýchto listov (každý z nich je 1,7 m dlhý a 0,2 m široký) by vyprodukoval takmer pol tony oxidu uhoľnatého za deň. Na ploche o výmere 500 metrov štvorcových by sa koncentráciu CO2 v ovzduší počas jedného dňa podarilo znížiť asi o desať percent.

Táto technológia by v budúcnosti zohrávala dôležitú úlohu pri znižovaní emisií skleníkových plynov v atmosfére.

Zdroj: www.scinexx.de



Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close