Sonda Juno odhalila úchvatnú polárnu žiaru v atmosfére Jupitera
Plynný obor má jedny z najjasnejších polárnych žiar v sústave
Polárne žiary sú úžasným divadlom, ktoré sa nedeje len u nás na Zemi. Každá planéta má svoju polárnu žiaru a Jupiter, najväčšia planéta sústavy, má jedny z najjasnejších polárnych žiar, píše portál Science Alert.
Tie sú pre bežné oko neviditeľné, ale môžeme ich pozorovať v ultrafialovom spektre. Jupiter, ako planéta, je drasticky odlišná od Zeme. Práve preto sa vedci zaujímajú o to, ako môžu polárne žiary v atmosfére Jupitera vznikať. Viac stôp im priniesla sonda Juno, ktorá po prvýkrát pozorovala búrku, pri ktorej takáto polárna žiara vznikla.
Polárne žiary na Jupiteri vznikajú neustálym prúdením vysokoenergetických elektrónov, ktoré prichádzajú z atmosféry mesiaca Io. Tieto častice putujú po dráhach magnetického poľa Jupitera a pri póloch padnú do atmosféry, kde reagujú s plynmi v nej. Tak vzniká jasná žiara. Ide o trochu odlišný proces, ako na Zemi. U nás spôsobujú polárnu žiaru častice solárneho vetra. Ďalším rozdielom je, že polárne žiary na Zemi sú dočasným fenoménom, zatiaľ čo v prípade Jupitera ide o nepretržitý úkaz.
Dychberúci úkaz
Keďže ide o trošku iný úkaz, polárna žiara na Jupiteri funguje odlišne. Jednou z odlišností môže byť búrka, ktorá sa deje na úsvite. Ide o výrazné rozjasnenie polárnej žiary, ktoré bolo po prvýkrát pozorované v roku 1994. Vznikajú na nočnej strane pólu a vedci ich doteraz nedokázali pozorovať.
„Pozorovanie Jupitera zo Zeme vám neumožňuje vidieť, čo sa môže odohrávať na nočnej strane Jupiterových pólov. Pozorovania sond Voyager, Galileo, či Cassini sa udiali z veľkej vzdialenosti a sondy neleteli ponad póly planéty, “ vysvetľuje astronóm Bertrand Bonfond, z University of Liége.
Búrky počas úsvitu na planéte sú naozaj špeciálne úkazy. Začínajú na nočnej strane planéty a pomaly prechádzajú na tú dennú. Počas týchto búrok sa z planéty stáva jasný maják ultrafialového žiarenia. Počas týchto búrok planéta generuje 10-krát viac energie, ako pri bežnej polárnej žiare. Bližšie pozorovania sondy Juno odhalili viac podobností s našou planétou.
Neprehliadni
Presnejšie ide o kategóriu „podbúrok“ ktoré sa na Zemi dejú, keď je naša magnetosféra narušená elektrickými prúdmi. Vtedy dôjde k explózii energie do našej ionosféry. Tam sa energia rozpŕchne, čo môže viesť k polárnej žiare, ktorá trvá niekoľko hodín. U nás na Zemi je solárny vietor hlavným faktorom, ktorý môže za polárne žiary. V prípade Jupitera ide o plazmu, ktorá je vytrhnutá z atmosféry jeho mesiaca Io.
Komentáre